Sociální sítě
Nahoru

Světový den Downova syndromu už tuto neděli

V neděli 21. března si připomeneme Světový den Downova syndromu. V průběhu tohoto dne je možné projevit své sympatie a podporu lidem s Downovým syndromem prostřednictvím Ponožkové výzvy. Spojme se a oslavme spolu lidskou jedinečnost.

Hlavním smyslem této aktivity je přispět k zvýšení povědomí o Downově syndromu a lidech, kteří se s touto genetickou odchylkou narodili. Snahou společnosti Dedoles je taktéž podpořit rodiny, které se s láskou a porozuměním starají o děti s DS a organizace, které se jim věnují.

Pomoci tak může každý, a to zapojením se do Ponožkové výzvy – stačí si vzít dvě odlišné ponožky, vyfotit se a sdílet svou fotku na svých sociálních sítích Facebook a Instagram s hashtagem #PonozkovaVyzva.

Proč právě ponožky? Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má právě tvar ponožky. Datum 21. 3. je též symbolický, protože lidi s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom navíc. Mají tři namísto dvou. Genetická porucha se odborně nazývá trizomie 21.

Jak pomoci lidem s Downovým syndromem při začlenění se do společnosti?

Lidská individualita dělá svět pestřejším a barevnějším, bez předsudků či bariér. V případě lidí s Downovým syndromem ale přetrvává problém jejich přirozeného začlenění do společnosti. Přitom stačí tak málo, abychom prolomili ledy a odstranili strach z neznámého.

1. Při oznámení diagnózy po narození dítěte s DS: Práce lékařů a zdravotnického personálu je mimořádně náročná. Kromě zachraňování životů a péče o nemocné, často oznamují pacientům vážné diagnózy. Po narození dítěte s Downovým syndromem musí lékaři mimořádně citlivě sdělit rodičům zprávu, že jejich dítě se narodilo s genetickou odchylkou. Lékaři a odborníci, podělte se o své zkušenosti, jak oznámit náročnou diagnózi rodičům, aby se s ní dokázali co nejlépe vyrovnat.

2. Při přijetí dítěte s DS do rodiny: První dny rodičů, kteří se dozvědí, že jejich dítě má vrozenou poruchu, jsou nejtěžší. V této situaci je pro rodiče důležité vědět, že při nich stojí nejbližší rodina a přátele, kteří jim budou v tomto náročném období oporou a budou dítě milovat i navzdory odlišnosti. Podělte se o zkušenosti, jak vaše rodina přijala dítě s DS.

3. Při přijímání dětí s DS do mateřské, základní či střední školy: I děti s Downovým syndromem, stejně tak jako všechny děti, mají právo na vzdělání. Je pro ně nevyhnutelné, aby dostaly šanci věnovat se v průběhu studia tomu, co je baví. Dítě s DS bude pro své spolužáky zaručeně velkým přínosem a naučí je respektovat odlišnost. Pedagogové, jestli máte zkušenost se začleněním žáky s diagnózou DS do běžného kolektivu dětí, podělte se o ni s ostatními.

4. Při přijetí dospělého člověka s DS do zaměstnání: I lidé s DS by měli dostat možnost pracovat, když budou mít zájem. Můžou obohatit pracovní kolektiv a svou výjimečnou osobnost, pozitivitu a veselost, kterou má rád a je v ní „jako doma“. Může své kolegy předběhnout nebo motivovat k lepším pracovním výkonům. Zaměstnavatelé, kteří pod svoje křídla přijali člověka s DS, podělte se o svoje zkušenosti, abyste inspirovali i ostatní zaměstnavatele.

5. Přijetí do společnosti: Lidé s Downovým syndromem jsou výjimeční, ale stejně jako my, jsou to lidé, kteří si zaslouží své místo ve společnosti. Možností přijetí je mnoho. Můžete se stát dobrovolníkem v organizacích, které se jim věnují, dát jim příležitost studovat nebo poskytnou jim možnost pracovat ve vaší společnosti. Ve společnosti Dedoles se například rozhodli, že jim dají možnost přeměnit se na modely a předvádět jejich veselé výrobky.

Více z rubriky Nadace a pomoc

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.