Sociální sítě
Nahoru

Češi se vrhli na otužování, za dva roky přibylo přes 400 tisíc nových otužilců

Otužování se v České republice stalo velmi populární a každým rokem si získává stále více příznivců. Kdo v lednu nepřidá na sociální sítě fotku ze zamrzlého rybníku, jako by nebyl.

To potvrzuje i aktuální průzkum společnosti ALBIXON, který ukázal, že více než pětina současných otužilců začala s otužováním v posledních dvou letech a další téměř čtvrtina se do studené vody noří výrazně častěji než před dvěma roky. Z průzkumu dále vyplývá, že téměř třetina Čechů plánuje s otužováním v blízké době začít.

V současné době řada lidí hledá možnosti, jak si posílit imunitu nebo zlepšit náladu. Pravidelné otužování přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, pozitivně ovlivňuje také snižování krevního tlaku. Pobyt v chladné vodě vyplavuje endorfiny, hormony štěstí a adrenalin.

Má tedy pozitivní vliv nejen na tělo, ale i na duševní pohodu. V Česku v současnosti otužování praktikují alespoň několikrát do roka téměř 2 miliony dospělých, z toho pak 750 tisíc pravidelně.

Nejčastějším důvodem pro otužování je posílení imunity a zlepšení fyzického zdraví (62 %), 15 % otužilců si tímto způsobem posiluje psychickou odolnost a pětina uvádí jako hlavní důvod překonávání sama sebe. Zatímco v minulosti bylo otužování spíš doménou střední a starší generace, aktuální data ukazují výrazný nárůst jeho popularity mezi mladými – v současnosti je nejvíce otužilců v kategorii 18-26 let. V této věkové kategorii se otužuje téměř polovina (48 %) lidí a dalších 27 % o tom uvažuje.

Otužování je stále populárnější také mezi známými osobnostmi. Věnuje se mu také herečka, zpěvačka a influencerka Nikol Leitgeb se svým manželem. Ti si letos pořídili k novému domu také bazén od společnosti ALBIXON. „Věděla jsem, že u nás je bazén prostě must have, protože ho budeme využívat celá rodina po celý rok. Syn je kachna a v létě ho nemůžeme dostat z vody, stejně tak jako manžel, který se navíc rád otužuje. U nás se prostě dveře od bazénu netrhnou. Já se na otužování chystám už dlouho, loni jsem se mohla vymlouvat na těhotenství, letos to už neokecám. Tak alespoň čekám, až bazén rozmrzne, přece jen bych ráda začínala třeba tak na 15 stupních. Možná spíš na dvaceti:) Manžel se otužuje, aby prý přestal chrápat. Já teda ani nevím, že chrápe, ale budu mu to věřit. Já teda stopro nechrápu, mám ultratichý noční režim, ale zase potřebuju posílit imunitu. Jsem poslední dobou chabrus,“ říká Nikol Leitgeb.

Nejčastějším místem k otužování je dle průzkumu studená sprcha, kterou využívají tři čtvrtiny Čechů. Třetina otužilců navštěvuje přírodní vodní zdroje, jako jsou rybníky, přehrady nebo řeky. Téměř 11 % lidí se otužuje ve svém zahradním bazénu, což je skvělé řešení pro ty, kterým sprcha nestačí a současně chtějí využít komfortu domácího otužování.

Zahradní bazén už dávno není zábavou jen na letní měsíce. Kvalitní zastřešení v kombinaci s vyhříváním prodlouží koupací sezónu až na sedm měsíců, a v zimě ho pak stále více zákazníků využívá k otužování. Naše technologie QBIG BENEFIT umožňuje využívat zapuštěný bazén bez větších omezení v průběhu celé zimy, oproti dřívějším řešení totiž není potřeba vodu na zimu vypouštět,“ doplňuje Daniel Bareš ze společnosti ALBIXON. Zapuštěný zahradní bazén tak může být vaším parťákem celoročně, nejen v letních měsících.

Více z rubriky Bazény

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.