Sociální sítě
Nahoru

Ford Mustang California Special poprvé mění kalifornský sen v evropskou realitu

Typický styl západního pobřeží Spojených států překročil Atlantik – do Evropy poprvé přijíždí Mustang v provedení California Special.

Nový Mustang California Special ztělesňuje svobodomyslného ducha prvního stejnojmenného modelu z roku 1968. Vyrábí se výlučně jako Convertible se skládací střechou a vyznačuje se specifickým provedením emblémů, polepů, 19palcových kol z lehké slitiny i dalších detailů. Hnací sílu pro pohodové projížďky s větrem ve vlasech obstarává charizmatický vidlicový osmiválec o výkonu 331 kW (450 k).

Také v interiéru se objevují specifické detaily, které zdůrazňují exkluzivitu modelu California Special. Požitek z jízdy se staženou střechou v chladném i teplém počasí zesilují sériově dodávaná vyhřívaná a odvětrávaná přední sedadla, 12palcový digitální přístrojový štít nebo systém SYNC 3, který umožňuje přehrát oblíbenou skladbu nebo se nechat navigovat k nejbližší pláži prostým vyslovením hlasového pokynu.

V souvislosti s příchodem Mustangu California Special do Evropy zveřejnil Ford nové video, které oslavuje ducha Mustangu a připomíná, že Kalifornie je stav mysli, do nějž se lze ponořit bez ohledu na to, kde se zrovna nacházíte.

California Special je v Americe důležitou součástí historie Mustangu a symbolizuje mnohé z toho, co Mustang pro veřejnost znamená: požitek z jízdy a svobodu volných silnic. Tyto ideály silně rezonují také u evropských automobilových fanoušků, proto je na čase, aby i zdejší zákazníci měli možnost poznat jedinečnou kombinaci stylu, dynamiky a řidičské radosti, kterou California Special přináší,“ řekl Matthias Tonn, šéfkonstruktér programu Mustang ve Ford of Europe.

Když dnes už legendární Mustang v roce 1964 poprvé vyjel do ulic, po celé Americe začaly vznikat kluby majitelů a řada místních prodejců začala nabízet vlastní varianty designu. Pro jednu z nich, inspirovanou prototypem Shelby GT kupé se stupňovitou zádí z roku 1967, se vžil název California Special.

Původní verze měla černou masku, mlhová světla, boční pruhy, které končily u nových ventilačních otvorů před zadními koly, a spoiler inspirovaný modely Shelby. Fordu se líbila, proto v modelovém roce 1968 vyrobil omezené množství vozů California Special.

Novodobá intepretace je nabízena pouze jako Convertible se skládací střechou. Oslavuje tak příjemné kalifornské podnebí, nikoliv nepodobné evropskému Středomoří. Na originál odkazuje přední mřížkou v černém odstínu Ebony. Emblém GT/CS je vyvedený v červené Race, boční pruhy jsou černo-červeno-šedé. Táhnou se od předních partií až k zadním blatníkům a obsahují skrytý nápis „California Special“, který je za horších světelných podmínek téměř neviditelný a zřetelně vystoupí až na přímém slunečním světle.

Podobně jako v případě originálu nechybějí aerodynamické doplňky, poukazující na sílu osmiválce. K většímu přednímu spoileru lze na přání dodat také boční ventilační otvory. Zadní partie zdobí falešné víčko nádrže a čtyři koncovky výfuku, celkový dojem pak dotvářejí kola z lehké slitiny ve specifickém designu. Vpředu mají rozměr 19 x 9, vzadu pak 19 x 9,5 palce a stejně jako přední spoiler, nástavce prahů a zadní difuzor jsou lakovaná šedým odstínem Carbonised. Pod kapotou se nachází příčná vzpěra s označením California Special.

Nabídka devíti odstínů laku karoserie obsahuje i výraznou modrou Grabber a oranžovou Cyber. Kontrastní černou střechu lze složit za pouhých osm sekund.

Specifické designové detaily poukazují na výjimečnost modelu California Special také v interiéru. Sériově dodávaná vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla přispívají k tepelné pohodě cestujících při jízdě se staženou střechou. Kožená sedadla a dveřní výplně jsou částečně potažena šedým syntetickým velurem Miko® – ekologickým materiálem z recyklovaného polyesteru – s červenými švy. Na sedadlech i kobercích je vyraženo logo GT/CS, palubní desku zdobí hliník v povrchové úpravě Carbon Hex a emblém Mustang California Special.

Komunikační a zábavní systém SYNC 3 je vždy připraven vyrazit na neplánovanou vyjížďku. Umožňuje ovládat připojený chytrý telefon, audio, navigaci a klimatizaci konverzačními hlasovými pokyny, popřípadě prostřednictvím středové dotykové obrazovky o úhlopříčce 8 palců. Je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a konektivitu na cestách zajišťuje standardně dodávaný modem FordPass Connect.

Jízdu usnadňují asistenční systémy, rovněž dodávané v rámci standardní výbavy, jako adaptivní tempomat s předkolizním asistentem a upozorněním na opuštění jízdního pruhu, největší úlevu od každodenního stresu ovšem tak jako tak poskytuje možnost jízdy s neomezeným prostorem nad hlavou.

Více z rubriky Auta

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.