Sociální sítě
Nahoru

Horolezec Nimsdai Purja vytvořil dva nové světové rekordy při zdolání Mount Everestu

Dne 16. května 2022 dosáhl Nimsdai Purja mimořádného úspěchu, když jako první horolezec vystoupil na vrcholy Everestu, Lhotse a Kančendženga bez přídavného kyslíku v rekordním čase pouhých 8 dní, 23 hodin a 10 minut.

Druhým rekordem bylo zvládnutí přechodu z Everestu na Lhotse bez přídavného kyslíku za 26 hodin. Tuto výzvu podnikl s hodinkami Montblanc 1858 Geosphere Chronograph „0 Oxygen“ LE290 na zápěstí, unikátním modelem zbaveným veškerého kyslíku, a podrobil je tak nejvyšší zkoušce.

Během výpravy, uskutečněné mezi 7. až 16. květnem letošního roku, britský horolezec narozený v Nepálu Nimsdai Purja posunul hranice dosavadních možností tím, že nejprve vylezl na Kančendžengu, poté na Everest, a nakonec na Lhotse, a to vše bez kyslíku, který by mu pomáhal.

Jsem nadšený z pokoření výzvy, kterou jsem si stanovil, a chci i nadále ukazovat, čeho je lidstvo schopné dosáhnout se správnou přípravou a soustředěním. Jsem velmi vděčný za podporu společnosti Montblanc, která mi nejen poskytla tyto inovativní hodinky stvořené do extrémních podmínek, ale také se podílí na našem společném úsilí vypořádat se s problémem hromadění expedičního odpadu, který znečišťuje životní prostředí Himálají,“ říká Nimsdai Purja.

Hodinky Montblanc 1858 Geosphere Chronograph „0 Oxygen“, vyrobené v limitovaném počtu 290 kusů, vycházejí vstříc průzkumníkům, jež potřebují funkční výbavu i v těch nejdrsnějších podmínkách.

Vakuum uvnitř strojku nejenže eliminuje zamlžování, k němuž může docházet ve vysokých nadmořských polohách s velkými teplotními rozdíly, ale také zabraňuje oxidaci. S tímto atributem všechny součástky vydrží mnohem déle a poskytují přesnější měření času

i v dlouhodobém horizontu užívání.

Ke každým hodinkám je přiložen certifikát potvrzující nulový obsah kyslíku ve strojku. Kromě toho jsou všechny modely řady Zero Oxygen vystaveny neúprosnému 500hodinovému testu v manufaktuře značky. Montblanc však chtěl jít ještě o krok dál vysláním nových hodinek 1858 Geosphere „0 Oxygen“ LE290 na skutečnou horolezeckou expedici. Nikam jinam, než na nejvyšší horu světa, Mount Everest.

Kromě toho je Montblanc hrdým podporovatelem iniciativy Big Mountain Cleanup, které se věnuje nadace Nimsdaie, a jejíž cílem je zachovat tyto překrásné hory čisté pro budoucí generace. Program řeší problém odpadu vytvářeného stále populárnější kulturou horských expedic tím, že vysílá sezonní úklidové týmy do všech hojně navštěvovaných hor po celém světě ve spojení s přidruženými regionálními recyklačními a vzdělávacími iniciativami.

Více z rubriky Celebrity

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.