Sociální sítě
Nahoru

Den otců pro nás není neznámým svátkem, slaví ho zatím ale jen každá pátá rodina

Den otců u nás není neznámým pojmem, o existenci tohoto svátku ví podle průzkumu pro značku Diplomático 9 z 10 žen a 8 z 10 mužů. Jeho přesné zasazení do kalendáře by přesto správně určila jen necelá polovina z nás.

Svátek, který u nás připadá na třetí červnovou neděli (letos 19. června), prozatím není zakořeněn tak, jako je třeba Den matek, podle průzkumu ho slaví jen každá pátá rodina. Den otců vznikl už před více než sto lety, na základě oslavy pořádané Sonorou Smart Doddovou jako poděkování svému tatínkovi za veškerou starost o ni a její sourozence poté, co přišli o maminku.

Aktuální průzkum pro oblíbenou značku prémiových rumů odhalil, že si i my dobře uvědomujeme, že je za co tátovi poděkovat:

30 % z nás oceňuje tatínka za to, že si uměl či umí poradit za jakékoli situace a vždy byl nebo je připravený nám pomoct. Velká část (15 %) z nás by tátovi poděkovala za to, že byl zásadový ve výchově a ačkoli nám třeba zakazoval spoustu věcí, ukázalo se, že to bylo pro naše dobro. Velký dík si tátové zaslouží za to, že nám byli vzorem chování k rodině. Tatínkům bychom rádi poděkovali i za jejich podporu v našich zálibách a činnostech, byť mohly být mnohdy nesmyslné. Vždy uměli naslouchat a dát nám dobrou radu a nikdy nezkazili žádnou legraci.

Miimořádnou volbou pro degustaci nebo doplnění výjimečné večeře je venezuelská legenda mezi rumy, Diplomático Reserva Exclusiva. warehouse1.cz, 940 Kč

Průzkum pro značku Diplomático dále zjistil, že více než polovina z nás (52 %) měla s tátou nejhezčí vztah v dětství. Češi v průzkumu sdíleli své nejmilejší vzpomínky s tátou. Nejvíce vzpomínáme, jak nás tátové brali na výlety (20 %). Krásné vzpomínky máme i na to, jak nás učili opravovat věci nebo jak nás učili některému z řemesel (13 %). Jak bychom si jen bez nich dnes poradili! Tatínkové s námi chodili do lesa (10 %), vedli nás ke sportu (9 %), učili nás jezdit na kole (8 %) a hráli si s námi, když se vrátili domů z práce (9 %). Četli nám před spaním, brávali nás na ryby, byli našimi největšími fanoušky při závodech a soutěžích. Vzpomínáme i na společné grilování a ohýnky nebo na to, jak se stali v našich očích michelinskými šéfkuchaři, když nám vařili naše nejmilovanější dobroty.

Pro 43 % z nás je táta jednou z nejdůležitějších osob v našem životě, 5 % lidí by tátu označilo i za svého nejlepšího přítele. To, jak je máme rádi a jak oceňujeme všechnu jejich snahu a pomoc, by si zasloužili slýchat pravidelně. Na Den otců bychom toto vyznání neměli opomenout, je to koneckonců jejich jedinečný den. „Mám tě rád / mám tě ráda“ se nám přesto snadněji říká mámě. Skoro třetina lidí si podle průzkumu pro značku Diplomático dokonce se svými rodiči takové věci vůbec neříká. Nejlepší způsob, jak strávit den s tátou, je podle Čechů společný výlet (37 %). Průzkum odhalil, že mezi dalšími je návštěva táty doma a zavzpomínání na společné chvíle, skoro 16 % lidí vidí jako ideální gastro zážitek v podobě degustace nebo třeba večeře.

Více z rubriky Gastro

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.