Sociální sítě
Nahoru

Příběh bourbonu. Poznejte ten nejslavnější

Vysoká kvalita vody a minimálně 51 % podíl kukuřice – i takto se dá charakterizovat americká whiskey neboli bourbon. Za typický produkt Spojených státu byl sice prohlášen až v roce 1964, ale jeho historie sahá mnohem dál.

Poznejte příběh ikonického amerického nápoje a zpříjemněte si podzimní čas skleničkou prémiového bourbonu Wild Turkey 101, který bude svými měděnými odlesky ladit s okolním pestrobarevným listím.

Cesta ke kukuřici

První osadníci Nové Anglie si libovali v brandy, především pak v pálenkách z jablek, broskví, třešní a švestek. To se ale změnilo v 18. století, když do Ameriky přicházeli emigranti ze Skotska, Irska a dalších zemí.

Do popředí se začaly dostávat obilniny a převážně žito a kukuřice. Noví osadníci tak jednoduše využili místní „indiánské“ produkty a začali je pálit. Kentucky se tak díky dobrým podmínkám pro pěstování kukuřice stala doménou pro výrobu bourbonu a zůstala ji dodnes.

Stoupající věhlas

Popularita bourbonu rostla a společně s ní i zrod prestižních značek. Za jejich vznikem stála mnohdy náhoda i silné rodinné pouto. Výjimku netvoří ani prémiová značka Wild Turkey s ikonickým bourbonem Wild Turkey 101. Její kořeny sahají do roku 1869, kdy irští bratři James a Johan Rippey na kopci, dnes známém jako Wild Turkey Hill, založili Rippey Distillery. Wild Turkey Hill se nachází ve městě Lawrenceburg v americkém státě Kentucky.

S trochou nadsázky ho dnes můžeme označit za místo, kde se již desítky let pomyslně snoubí oduševnělá tradice a oddanost řemeslu, aby vznikl jedinečný bourbon, který udal měřítko kvality pro celé odvětví.

Jak vzniká pravý bourbon?

První podmínkou, aby mohl být bourbon označený pod tímto značením je, že musí být vypálen na území Spojených států. Výroba není jednoduchá, žádá si dostatek času a také zkušeností. Nezbytným předpokladem jsou ale rovněž kvalitní suroviny.

Jedním ze základních pilířů pro výrobu je kvalitní voda. V Kentucky neobsahuje železo, ale minerály, díky kterým má příjemně nasládlou chuť a je pro výrobu bourbonu ideální. Další podmínkou je, aby směs obsahovala minimálně 51 % kukuřice.

Neméně podstatnou složku celého procesu jsou kvasinky, které přeměňují cukr na alkohol a podílí se na výsledném charakteru bourbonu. Minimální doba zrání v sudu je dva roky, podmínkou však je, aby zrál v nových vypálených sudech z bílého dubu. Zpravidla ale zraje mnohem déle a každá značka má pro výrobu svá vlastní specifika.

Americký sen v jedné lahvi

Značka Wild Turkey si svou prémiovost zakládá především na tradici, oddanosti, zkušenostech a píli master destillera Jimmyho Russella, který si pro své zkušenosti a věhlas bourbonu vysloužil přezdívku „Buddha of bourbon“. V oboru pracuje už úctyhodných 60 let. Podle Wild Turkey je nejdéle aktivním master distillerem na světě. Russellův syn Eddie se rozhodl kráčet ve šlépějích otce a od osmdesátých let tak s otcem pracují na rozvoji světoznámé bourbonové značky společně.

To, že rodina Russellů dbá na tradice a zkušenosti svých předků dodnes svědčí i to, že používají původní kmen kvasinek, který utváří autentickou chuť bourbonu. Neméně kvalitní jsou ostatní suroviny potřebné pro výrobu, používají například geneticky nemodifikované obilí.

Charakteristická chuť pak vzniká zráním v extrémně vypálených dubových sudech na nejvyšší stupeň, který je označován jako „alligator char“. Dána je ale i dobou, po kterou je v nich bourbon uložen – nejméně 5 let, ale mnohdy i o několik let déle. Bourbon v sudech jednoduše zraje tak dlouho, než dozraje k dokonalosti.

Ověřená ikona

Značka Wild Turkey, konkrétně pak produkt Wild Turkey 101 Bourbon se stal díky píli legendárního master distillera Jimmyho Russella fenoménem a je pro své přednosti považován za měřítko kvality pro ostatní bourbony. Jde o a jednu z nejoblíbenějších prémiových amerických whiskey v USA. Její název odkazuje na sílu, při které je lahvovaná, tedy 101 proof neboli 50,5 % alkoholu. Vyrábí se již desítky let stejný a ověřeným způsobem. Je specifický nevšedním kontrastem jemnosti a síly.

Receptura je založena na základě tajné směsi kukuřice a kvalitních obilovin a následně zraje 6-8 let v dubových sudech vypálených na nejvyšší stupeň, který je označován jako „alligator char“. Díky mashbillu, který obsahuje vysoký podíl žita, a vyšší síle má nezaměnitelný charakter, komplexní chuť a příjemný říz. Chuť je robustní, a přesto si zachovává jemnost.

Jak si bourbon správně dopřát?

Wild Turkey si nejlépe vychutnáte samotný, na ledu, ale skvěle chutná i v míchaných drincích. Vyzkoušet můžete například koktejl letošní sezóny – Wild Bourbon & Cola. Sklenici naplníte ledem, přidáte 4 cl Wild Turkey a dolijete kvalitní colou. Doporučujeme Fever-Tree colou, která je určena pro použití v míchaných drincích. Na závěr ozdobte plátkem pomeranče.

Zakoupíte na warehouse1.cz za doporučenou cenu 520 Kč.

NÁŠ TIP: Zpříjemněte si podzimní čas s ikonickým bourbonem WILD TURKEY 101

Zahřejte se během prvních podzimních dnů pravým americkým bourbonem, který vás vmžiku přenese do amerického venkova, času sklizně kukuřice a prosluněných večerů. Poznejte příběh a chuť věhlasného amerického bourbonu, který se vyrábí více než půl století stejným, ověřeným způsobem. Wild Turkey vás osloví nevšedním kontrastem jemnosti a síly. Vyrábí se na základě tajné směsi kukuřice a kvalitních obilovin a následně zraje 6-8 let v dubových sudech vypálených na nejvyšší stupeň, který je označován jako „alligator char“.

Více z rubriky Gastro

 • Jaro volá po návštěvě hlavního města

  Na jarní Praze je něco čarovného. Nejen, že se venku konečně otepluje, od dubna otevírají brány všechny památky, kvůli kterým stojí...

  Jan Pešek23.1.2023
 • Babičky specialita

  Vyhlášená restaurace na okraji Prahy Babiččina zahrada je ikonickým místem, kam se sjíždějí lidé z širokého okolí, aby si užili prvotřídní...

  Marek Zelený23.1.2023
 • Islandský rybí večer

  Večer ve znamení islandských chutí se uskuteční 31.1.2023 od 18:00 v restauraci PRU58. Hosté se mohou těšit na degustaci a informace...

  Marek Zelený19.1.2023
 • Limitovaná edice Absolut Spirit of Togetherness

  Absolut představuje novinku ze své každoroční limitované edice lahví. Sběratelský kousek Absolut Spirit of Togetherness se svým proplétaným vzhledem je oslavou...

  Jan Pešek17.1.2023
 • Nové tasting menu v restauraci La Veranda

  Restaurace La Veranda již dvacet let vítá hosty z celého světa. Česká klientela se opakovaně vrací a přiváží s sebou své...

  Marek Zelený17.1.2023
 • Valentýn v kubánském stylu

  La Bodeguita del Medio je restaurace, bar a klub, kde to žije. Kubánský styl je zřejmý na první pohled i ochutnání....

  Jan Pešek13.1.2023
 • Hody v Babiččině zahradě

  V restauraci Babiččina zahrada se něco začátkem února chystá. Kdo tuší zabijačku, tak má pravdu. Hody vypuknou 3.2.2023 a skončí 5.2.2023...

  Marek Zelený11.1.2023
 • Nová restaurace Talíř na Václavském náměstí

  Česká hotelová síť PYTLOUN HOTELS, která poskytuje služby již od roku 2003 a v současné době provozuje čtrnáct designových, tradičních i...

  Jan Pešek10.1.2023
 • Jižní Čechy mají svou vlastní kontušovku a letos ve sběratelské lahvi

  Spolek Jíme Jih propojuje nejen putování Švejka po jižních Čechách, ale také snaha pracovat s lokálními produkty. I tak vznikla tato...

  Marek Zelený10.1.2023
Objevte naše časopisy
 • Topclass
  Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
 • Rezidence
  Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.