Sociální sítě
Nahoru

Tuba rumu Don Papa od Elišky Podzimkové je prvním českým přírůstkem unikátní rumové kolekce

V Karibiku má svůj původ podstatná část rumů, o to zajímavější je pak rumová zastávka na Filipínách, na druhém konci světa, odkud původně pochází i cukrová třtina. V plejádě jejich tisíců ostrovů vyniká jeden, ostrov Negros, který je téměř celý posetý nezvykle sladkou cukrovou třtinou. Je domovem oblíbeného rumu Don Papa a stal se i inspirací pro tvorbu české umělkyně Elišky Podzimkové. Ta pro Don Papa Baroko navrhla obalovou tubu, která přibližuje tamní exotický život. První česká tuba je o to unikátnější, že se na ní prostřednictvím rozšířené reality rozehrává neopakovatelný příběh. Stačí na tubu namířit mobilní telefon a nechat se jím unášet.

Novinka Don Papa Baroko Art 2022 CZ Eliška Podzimková je k dostání na warehouse1.cz za 1100 Kč.

Oblíbená filipínská značka Don Papa je vedle svých rumů proslulá i designem jejich obalů, zejména obalových tub. Už od začátku za grafické zpracování obalů sbírá řadu ocenění a na uměleckou a designovou linku navazuje i dále. V roce 2015 odstartovala na Filipínách soutěž Don Papa Art Competition pro místní vizuální umělce, kteří předložili své návrhy designu obalové tuby. Došlo tak k dalšímu prohloubení spojení světa umění a prémiového rumu. V průběhu let a dalších soutěžních ročníků byly vítězné návrhy promítnuty na limitované edice tub Don Papa. Ihned se staly žádaným artiklem sběratelů a milovníků rumu. I po letech stále kolují světem poptávky po vzácných Don Papa tubách a raritní kousky lze pořídit často i za závratné částky.

Eliška Podzimková na Filipínách – sbírání inspirace pro následná díla

České unikátní spojeníSilná komunita příznivců tohoto filipínského rumu je i v České republice, pro všechny fanoušky bylo tak skvělou zprávou, že na tradici propojení Dona Papy a světa umění navazujeme i u nás. Don Papa se spojil s výtvarnicí Eliškou Podzimkovou. Po návratu z její cesty na Filipíny, na ostrov Negros, vzniklo několik obrazů, které přibližují prostředí, ve kterém se tento prémiový rum rodí. Zaujala ji především tamní příroda a zvířata, která se často vyskytují pouze zde. Obojí se tak stalo hlavním motivem jejích děl s jedinečným rukopisem. Eliška Podzimková do nich zapojila i rozšířenou realitu: po namíření mobilního telefonu na obraz se skrze aplikaci Artivive několik výjevů dalo do pohybu.

Eliška Podzimková

Český triumf

Vloni představené dílo s názvem Cukrový ostrov se zároveň podařilo promítnout i na limitovanou edici tuby Don Papa. Ačkoli byla tuba určená zatím jen pro český trh, její věhlas naše hranice daleko přesáhl. Tuba Elišky Podzimkové pro oblíbený Don Papa Baroko je první svého druhu a posouvá hranice obalového designu a užitého umění. Rozšířená realita použitá v dílech Elišky Podzimkové je totiž ve hře i na tubě. Několik ilustrací z tuby se v mobilní aplikaci rozpohybuje, stačí na tubu jen namířit telefon se spuštěnou aplikací Artivive. Animace vtáhnou pozorovatele ještě hlouběji do světa magického ostrova Sugarlandia, jak místní říkají ostrovu Negros, zvlášť když si u prozkoumávání tuby vychutnává ještě doušek Don Papa Baroko.

Další na řadě

Tuba Elišky Podzimkové je jedinečným počinem. Je však možné, že na dlouhou dobu nebude jedinou českou tubou pro značku Don Papa. Po vzoru filipínské soutěže u nás právě probíhá česká Don Papa Art Competition. 47 umělců předložilo svá vlastní umělecká díla v podobě malby na plátno či kresby (klasické či digitální). Odborná porota pak zúžila výběr na 10 nejzajímavějších a absolutní vítěz soutěže bude vyhlášen koncem března. Jeho dílo může být dále převedeno do podoby tuby Don Papa Baroko. Čeká na něj také měsíční umělecká stáž na Filipínách.

Více z rubriky Domácí bar

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.