Sociální sítě
Nahoru

Nekonečná kreativita v nových kolekcích hodinek Cartier

Pro hodinářský dům Cartier je čas cyklický, nikoliv lineární, jak je běžně vnímán. Tato jedinečná vize vysvětluje, proč je Maison vždy zapojen do nekonečného procesu transformace a přetváření, nepřetržitého pohybu, který nás vede kupředu. Hodinky tak zanechávají stopu nejen v přítomnosti, ale také v neustále se vyvíjející budoucnosti. Neomezený čas, nekonečná kreativita. V letošních nových kolekcích hodinek, které Cartier představil na veletrhu Watches and Wonders 2023, se všechny tyto aspekty odrážejí: hodinky plné tvarů a charakteru, které značka navrací a kreativně přetváří.

V kolekcích nechybí hodinky Tank, jejichž úspěch předpovídal sám Louis Cartier, letos reprezentované novým provedením Tank Normale – odkazem na úplně první model vytvořený v roce 1917, a elegantními Tank Américaine. Dva pro Cartier charakteristické tvary doplňují nové interpretace hodinek Pasha, Baignoire, Panthère a Santos de Cartier. Elegantní Clash [Un]limited jsou pak skutečnou tvůrčí fúzí, která přebírá estetické dědictví kolekce Clash a dále jej rozvíjí.

TANK NORMALE

TANK NORMALE

Každý rok se do kolekce Cartier Privé, která zejména pro sběratele představuje příležitost k oslavě a objevování legendárních modelů značky Cartier, dostanou vzácné hodinky vyrobené v číslovaných limitovaných sériích. Letos Cartier Privé odhaluje svůj sedmý opus: Tank Normale. Model Tank, vytvořený v roce 1917 Louisem Cartierem a uvedený na trh o dva roky později, je jedním z nejpozoruhodnějších výtvorů domu i v historii hodinářství.

Pro letošní rok Cartier navrhl počin jen s hodinovou a minutovou ručkou, který si vypůjčil proporce a fazetové safírové sklíčko z původního modelu. Hodinky, sdílející kódy původního modelu Tank, jako jsou modré ručky, kabošon na natahovací korunce, minutová stupnice připomínající železniční pražce a tajný podpis, jsou k dispozici ve žlutém zlatě na hnědém řemínku z aligátora a v platině na černém řemínku z aligátora. Kromě toho se tento model dodává na náramku ze žlutého zlata nebo na platinovém náramku se saténovou a leštěnou povrchovou úpravou evokující ducha 70. let. V případě verze skeleton Cartier hodinky vybavil skeletovaným strojkem doplněným o 24hodinovou komplikaci ve tvaru slunce a půlměsíce. Zatímco minutová ručička se po ciferníku otočí kolem do kola za jednu hodinu, hodinová ručička oběhne ciferník místo po 12 po 24 hodinách. Varianty ve žlutém zlatě či platině jsou limitované na 50 kusů, verze doplněná o diamanty je v limitaci 20 kusů.

TANK AMÉRICAINE

TANK AMÉRICAINE

Hodinky Tank Américaine, uvedené na trh v roce 1989, se inspirovaly modelem Tank Cintrée, od něhož si vypůjčily zakřivené pouzdro. Tank Américaine zároveň představily první nastavitelný řemínek přizpůsobený překlápěcí sponě, na který si Cartier v roce 1910 podal patent. V roce 2023 designérské studio domu posiluje původní design hodinek a jejich zakřivený tvar vytvarováním jemnější, harmoničtější linie. Čistotu tvaru dále umocňuje styl ciferníku a bezchybné začlenění bočních stran pouzdra, tzv. brancards, do řemínku.

Hodinky Tank Américaine, vybavené novým strojkem 1899 MC pro štíhlejší pouzdra, se dodávají v celozlatém a ocelovém provedení s koženým řemínkem, v růžovém zlatě s diamanty s koženým řemínkem nebo v provedení z bílého a růžového zlata s diamantovým pavé na zlatém náramku. Jeho články, navržené speciálně pro hodinky Tank Américaine, mají leštěné fazety, které zachycují a rozptylují světlo.

SANTOS-DUMONT

SANTOS-DUMONT

Pozvednout štíhlý, nenápadný tvar ikonických hodinek Santos-Dumont: to byla výzva pro hodinářskou manufakturu Cartier, která v roce 2023 představuje nový, speciálně vyvinutý automatický skeletovaný kalibr 9629 MC. Věrné eleganci původních hodinek Santos z roku 1904, jejich odkaz žije dál. Nejnovější model Santos-Dumont, interpretovaný v roce 2019, se zlatým nebo ocelovým pouzdrem, dekorem šroubů a korunkou s korálky a modrým kabošonem, je vybaven skeletovaným strojkem, jehož každý konstrukční detail vzdává hold slavnému letci. Vynalézavý a příběhově působivý strojek disponuje miniaturním oscilačním závažím ve tvaru repliky Demoiselle, průkopnického letadla, které pilot Santos-Dumont navrhl v roce 1907. Symbolika je o to působivější, že se letadélko jakoby vznáší nad zeměkoulí. Tato estetická a technická pocta Albertu Santosovi-Dumontovi je výkonem srovnatelným s jeho vlastními úspěchy. Byl to muž, který vždy mířil výš, navrhl více než 22 létajících strojů, na své vynálezy nasbíral nespočet patentů a při každém ze svých experimentálních letů nasazoval vlastní život. Nový kalibr s mikrorotorem vznikal v manufaktuře Cartier ve švýcarském La Chaux-de-Fonds téměř dva roky a skládá se ze 212 součástek. Skeletony Santos-Dumont jsou vyrobeny z růžového zlata a oceli, a v limitované edici ve žlutém zlatě a tmavě modrém laku jdou ve své sofistikovanosti ještě o krok dál: všechny detaily, luneta a pouzdro, včetně skeletovaných můstků, jsou ručně lakovány.

BAIGNOIRE

NOVÉ BAIGNOIRE: OVÁL V OVÁLU

Od svého vzniku v roce 1912 se hodinky Baignoire dočkaly několika obměn. Stejně jako nekonečné možnosti, kterým Cartier dává formu, Baignoire sledují vzorec kontinuity a zároveň se pokaždé podobají pouze samy sobě. Letos se mění měřítko, mění se funkce. V novém sjednocení proporcí jsou ciferník a jeho typické římské číslice korunovány širší zlatou linií. Cartier zkoumá ovál ciferníku, charakteristický znak hodinek, a přenáší jej do pouzdra, které se posouvá co nejblíže k zápěstí. Vzniká tak mimořádně cenný hybridní předmět: hodinky, které jsou zároveň šperkem. Tento nový koncept podtrhuje smyslný charakter hodinek, jejichž zakřivené pouzdro zaručuje maximální pohodlí při nošení. V provedení z růžového zlata, žlutého zlata nebo plně osazeného zlata diamanty oslavují hodinky původní zářivě zlatý model Baignoire. Čistota linií, přesnost tvarů, precizní proporce a vzácné detaily: hodinky Baignoire jsou pro Cartier klíčové. Jsou součástí kultury designu Cartier a lze je nekonečně kombinovat s dalšími ikonickými výtvory domu. Jsou jemné ve svých rozměrech a zároveň se vyznačují charakterem na černém lakovaném koženém řemínku. Možná více módní, možná více rafinované, toto alternativní vyjádření jejich výjimečnosti je stejně výstižné. Změňte se, a přitom zůstaňte sami sebou.

CLASH [UN]LIMITED

CLASH [UN]LIMITED

Nové šperkové hodinky Clash [Un]limited značky Cartier se vyznačují elegantním designem s mechanismem, který vyniká svou krásou a vytváří šperk, v němž se snoubí vytříbenost s výkonem. Korálky, špičaté cvočky, hranaté cvočky s pyramidovým efektem zvané clou carrés, pohyblivost jednotlivých komponentů – signaturní kódy kolekce Clash de Cartier plynou, proplétají se, razí si cestu a zhmotňují se v podobě vzácných hodinek. Jejich geometrie je jednotná a věrná stylu Cartier, ať už jde o fazetové rohy a zkosené ciferníky, plné a prázdné prostory či kulaté a hranaté prvky. Dokonalý design je vyvažován grafickou precizností prostřednictvím pohybu, od korálků, které se převalují jeden přes druhý až po panty náramku – všechny členěny tak, aby vytvářely příjemný pocit na kůži. Ambicí Cartier bylo vytvořit strukturu a perspektivu, od tvaru článků až po miniaturní pouzdro hodinek s šestnáctihranným broušeným sklíčkem podtrhujícím nápadné linie. Při pohledu na hodinky přichází na mysl odkaz slavné kreativní ředitelky domu Cartier Jeanne Toussaint a její smysl pro objem. Již ve 30. letech 20. století se odvážila provokovat třpytivými fúzemi vzácnosti s industriální estetikou kuličkových ložisek. Přirozené propojení minulosti a současnosti, viditelné na hodinkách Clash [Un]limited, které rovněž využívají chromatické kontrasty ke zdůraznění geometrických motivů. Jak? Nejprve střídáním leštěného a saténového zlata, poté kombinací žlutého nebo růžového zlata s fialovým zlatem, novým odstínem zlata v třpytivě fialových tónech, vyvinutým výhradně pro Cartier. Náramek hodinek je jím prokládán od clou carré až po korálky. Ve variacích na jednotné téma, limitovaná kolekce hodinek Clash [Un]limited je v dispozici ve žlutém, růžovém a bílém zlatě s diamantovým pavé. V kolekci nechybí ani výjimečné kusy s kameny, které umocňují design hodinek – černobílá varianta s onyxem, černými spinely, obsidiánem a diamanty; nebo barevná s korály, černými spinely, chryzoprasem, tsavority a diamanty.

LA PANTHÈRE DE CARTIER

LA PANTHÈRE DE CARTIER

Ikonický panter značky Cartier se promítá i do kolekce nejnovějších šperkových hodinek. Odvážně zavírá čelisti do černého lakovaného ciferníku, jehož barva kopíruje barvu jeho slavných skvrn. Divoký a nespoutaný, mistrovský přírůstek do repertoáru vzácných kolekcí La Panthère za svou eleganci vděčí mistrovské šperkařské expertíze domu, ruční povrchové úpravě, lakovaným a leštěným skvrnám a zasazení. Propracovanost a elegance hodinek jsou evidentní. Skulpturální hlava pantera podtrhuje jejich silný charakter. Vše je navrženo trojrozměrně: nos, tváře, oči, špičaté uši. Tento architektonický přístup k panterovi je přímým pokračováním kolekce šperků uvedených na trh v roce 2005, které přinesly geometrické výřezy a ostré úhly. Přísný design je v souladu s náramkem vyvinutým tvůrčími ateliéry a manufakturou, plně kloubový a extrémně flexibilní. Je vybaven důmyslným systémem bez viditelných pantů, objímá ruku nositele co nejblíže k zápěstí, magnetický a hladký. Hodinky upoutají pozornost buď ve žlutém nebo růžovém zlatě zdobeném černým lakem s tsavority v podobě panteřích očí, nebo v bílém zlatě vykládaném diamanty, kde oči pantera tvoří smaragdy.

Více z rubriky Hodinky

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.