Sociální sítě
Nahoru

Výstava finálových děl soutěže Don Papa Art Competition zve k prozkoumání ostrova Sugarlandia

Přízemí Domu RADOST na pražském Žižkově zaplnila díla českých umělců, kteří se utkali ve výtvarné soutěži Don Papa Art Competition. V dílech ztvárňují svou vizi filipínského ostrova Negros, kterému místní kvůli hojné produkci cukrové třtiny přezdívají „Sugarlandia“. Umělci v soutěži navázali na dílo výtvarnice Elišky Podzimkové, která po návštěvě ostrova Negros postupně vytvořila několik děl inspirovaných tímto koutem světa. Soutěž byla rovněž prvním českým pokračováním tradice značky Don Papa, prémiového rumu, který se na zmíněném ostrově vyrábí a který má úzké vazby právě na svět umění. Art of Sugarlandia, výstava finálových děl soutěže, je součástí výstavy ART PRAGUE SCULPTURE 2023 a je volně přístupná veřejnosti do 16. dubna 2023 ve všední dny od 8 do 18 hodin.

Ohlédnutí za kořeny soutěže

Filipínská značka Don Papa je vedle svých prémiových rumů proslulá i designem jejich obalů, zejména obalových tub. Ke světu umění má proto blízko, což vedlo k tomu, že v roce 2015 odstartovala na Filipínách soutěž Don Papa Art Competition pro místní vizuální umělce. Ti předložili své návrhy designu obalové tuby. V průběhu let a dalších soutěžních ročníků byly vítězné návrhy promítnuty na limitované edice tub Don Papa. Ihned se staly žádaným artiklem sběratelů a milovníků rumu. I po letech stále kolují světem poptávky po vzácných Don Papa tubách a raritní kousky lze pořídit často i za závratné částky.

České počátky soutěže

Propojení značky Don Papa a světa umění funguje i u nás. Ultra Premium Brands, společnost zastupující značku Don Papa na našem trhu, oslovila ke spolupráci umělkyni Elišku Podzimkovou. Po návratu z její cesty na Filipíny, kde čerpala inspiraci, vzniklo několik obrazů přibližujících prostředí, ve kterém se prémiový rum Don Papa rodí. Poslední dílo ze série (Cukrový ostrov) se zároveň promítlo i na limitovanou edici tuby Don Papa. Ačkoli byla tuba určená zatím jen pro český trh, její věhlas naše hranice daleko přesáhl. Tuba Elišky Podzimkové pro oblíbený Don Papa Baroko je první svého druhu a posouvá hranice obalového designu a užitého umění. Stejně jako na obrazech, i na tubě zapojila Podzimková rozšířenou realitu, prvek, se kterým často pracuje. Po namíření mobilního telefonu na ilustrace se skrze aplikaci Artivive dá několik výjevů do pohybu.

„Na myšlence propojení světa prémiového rumu a světa umění pracujeme od samého začátku, co se značkou na našem trhu pracujeme. Don Papa je hravá a kreativní značka, a tak je naší snahou tento potenciál rozvíjet. Svým způsobem mají umělecké pojetí všechny aktivity, které pro značku u nás chystáme. Je výborné, že uzrál čas na to zorganizovat i první ročník soutěže Don Papa Art Competition, a jsme rádi, že „odrazovým můstkem“ pro celou akci byla spolupráce s tak skvělou umělkyní, jakou je Eliška Podzimková,“ říká Jakub Janeček, majitel a zakladatel společnosti Ultra Premium Brands. „Myslím si, že obecně je u nás velice málo propojení mezi umělci a komerčními zadavateli. Bylo by skvělé, kdyby lidé z marketingových oddělení měli větší rozhled v uměleckém prostředí a chtěli by rozvíjet alternativní kampaně, do kterých je vhodné umělce zapojit. Aktuální soutěž značky Don Papa a společnosti Ultra Premium Brands je výborným příkladem, jak efektivně a kreativně oba světy propojit. Věřím, že taková spojení obecně vedou k pozitivnímu obrazu firem a značek,“ hodnotí Petr Hájek, galerista, umělecký ředitel The Chemistry Gallery a garant soutěže Don Papa Art Competition.

První český ročník soutěže

První ročník české Don Papa Art Competition odstartoval během loňského léta, na křtu zmíněné tuby výtvarnice Elišky Podzimkové. 45 umělců předložilo koncem roku svá vlastní umělecká díla představující ostrov Sugarlandia. Odborná porota pak zúžila výběr na 10 nejzajímavějších děl, která jsou do 16. dubna vystavena v Domě RADOST na pražském Žižkově v rámci výstavy s názvem Art of Sugarlandia. Na vernisáži výstavy byl odtajněn i absolutní vítěz soutěže. Z deseti finalistů porotu nejvíce zaujalo dílo malíře Petra Hajdyly, Dona Mamma Natura. „Je skvělé, že se už při prvním ročníku přihlásilo tolik soutěžících. Každý své dílo pojal osobitým způsobem, což je ještě lepší. Ve svých malbách a kresbách umělci rozehráli příběhy tajemné Sugarlandie, o kreativitu tedy rozhodně nebyla nouze. Sešly se různé techniky, tak bylo jejich porovnávání často nesnadné. Při výběru finálové desítky, natož při hlasování o celkovém vítězi soutěže. Doporučuju výstavu Art of Sugarlandia určitě navštívit a třeba si tak i zkusit roli porotců finálového kola. Rozhodně nevynechejte komentáře samotných autorů, které díla skvěle doplňují,“ radí Eliška Podzimková, členka poroty české Don Papa Art Competition.

Vítězné dílo: Dona Mamma Natura

Autor vítězného díla, Petr Hajdyla, pracoval s vrstvením barvy podobně jako na sebe vrstvil asociace spojené s ideou magické Sugarlandie. „Při představě filipínských ostrovů mi vždy vytane na mysl jejich sopečný původ. Vše se rodí z jednotné substance. Díky energii vynášené ze zemského jádra na povrch se vrství další a další možnosti pro expanzi života. Z této představy vzájemného propojení navrstvování jsem vycházel i v malbě,“ popisuje Petr Hajdyla. Ve svém díle propojuje přírodní i kulturní aspekty Filipín. Ztvárňuje půdu, rostliny a zvířata, inspirací autorovi byly ale i vzory tkanin oděvů původních obyvatel ostrova nebo například písmo. Petr Hajdyla bude za své vítězství v soutěži Don Papa Art Competition odměněn měsíční uměleckou stáží na Filipínách. Malba Dona Mamma Natura se může stát vizuálním základem pro limitovanou edici umělecké tuby Don Papa Baroko, podobně jako obraz „Cukrový ostrov“ Elišky Podzimkové.

10 finalistů

Vedle vítězného obrazu Dona Mamma Natura si mohou návštěvníci výstavy Art of Sugarlandia užít dalších 9 finálových děl:

Rum Science, ruční kresbu a následnou koláž ilustrátorky Zuzany Holé,

olejomalbu Hudební krajina malíře Patrika Rutkovského,

dílo Esence džungle výtvarnice Kristiny Maršíkové Málkové,

digitální kresbu Eden ilustrátorky Dominiky Gabrielle Tesárkové,

dílo audio-vizuální umělkyně Niny Kirk Volcano,

olejomalbu Divnokvěty umělkyně Yvonne Vácha Mané,

olejomalbu Pouto džungle malíře Rafaela Smeta,

dílo Nevedieland umělkyně Terezy Podešvové

a Spirits of Brugmansia, olejomalbu umělkyně Denisy Koukalové.

V prostorách Domu RADOST je možné ochutnat Don Papa Baroko nebo z něj připravený drink Darker Don a umocnit tak celkový zážitek z poznání exotiky Filipín.

Více z rubriky Výstavy a Premiéry

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.