Sociální sítě
Nahoru

Čistá krása kávového zrna v nové kolekci Cartier Grain de Café

Je to otázka vize a zvědavosti, která domu Cartier umožňuje pochopit souvislosti mezi obyčejným a vzácným a najít v nevyčerpatelném slovníku přírody inspiraci pro šperk – a proč ne v kávovém zrnu? Jako skutečný zdroj inspirace, jeho plný a kulatý tvar inspiroval Cartier k vytvoření jedinečné kolekce, která je stejně jako jeho vize přírody: rebelská, svobodná a sofistikovaná, otevírající vlastní tvůrčí pole, jež dává vzniknout těm nejneočekávanějším a nejoriginálnějším šperkům.

Nová figurativní kolekce Grain de Café si pohrává se zlatem, světlem, povrchovou úpravou a objemem. Rozkvět šperkařských kreací, které jsou navrženy jako živé, pohyblivé, opulentní a radostné objekty.

Motiv kávového zrna uvedla poprvé legendární kreativní ředitelka francouzského domu Cartier, Jeanne Toussaint, v roce 1938. Pro Jeanne Toussaint bylo zlato jasnou volbou, protože věděla, že se dá skvěle transformovat. Hladké nebo rýhované, v gadroon designu, splétané, členěné, síťované – stalo se vyjádřením radostných a jiskřivých kreací. Ikonickými se šperky s kávovými zrny staly v 50. letech 20. století, kdy si získaly i nově korunovanou monackou kněžnu Grace, což ještě více posílilo jejich noblesu a sofistikovanost v celosvětovém povědomí. Šperky byly součástí kněžniny sbírky, která sahala od nejosobnějších až po ty nejformálnější kusy.

Kolekce je hluboce zakotvena v DNA a stylistické koncepci značky Cartier; zářivé zlaté zpracování šperků připomíná slunnou Riviéru a svou nositelku obklopuje stejnou hřejivou září. Navzdory svým miniaturním rozměrům představuje toto zdokonalené zrnko spojení dvou tvůrčích vzorů, které jsou značce Cartier drahé: flóry a každodenních objektů. Osázené diamanty nebo rubelity, čistý tvar kávového zrna se tak pod rukama šperkaře proměňuje ze všedního na vzácný.

Prsteny, náhrdelník, náramek či zdobná brož jsou složeny z řetízků v kombinaci bílého a žlutého zlata doplněné o jednoduchou nebo dvojitou řadu kávových zrnek osazenou diamanty různých velikostí. Mimořádně elegantní verze v růžovém zlatě obsahuje prsten a náhrdelník, kde se obsidián střídá se zlatem, obojí poseté diamanty.

Ve svůdné interpretaci s rubelity jsou růžové korálky – napůl květiny, napůl plody – protknuté zlatým hřebem či diamantem, roztroušené na náramku či prstenu mezi zrnky, gravírovanými polokoulemi a diamanty zasazenými do platiny. Ještě odvážněji nechal Cartier popustit uzdu své kreativity na náhrdelníku, jež je tvořen dvěma řadami zlatých korálků ověšených kávovými zrny a rubelity.

Dokonalá rovnováha mezi silou a jemností, tvůrčí napětí, které obnovuje květinový žánr a nabízí novou vizi krásy. Kaskádovité klastry zrnek, zlatá architektura a jemné chrastění – kolekce Grain de Café vyzařuje styl a nezávislého ducha Cartier.

Veškeré odborné znalosti šperkařských ateliérů se soustředí na jediný cíl: oživit tento výjimečný florální objekt za pomoci propojení výzkumu a pohybu, zvládnutí objemů a práce se zlatem. Aby se uvolnil výchozí potenciál tohoto zrnka energie, je jeho ebenově černá barva přenesena do zlata.

Ryzí, zářivé a dokonalé zlato, zpracované ve dvou odstínech. Poté je svěřeno talentovaným řemeslníkům ateliéru s úkolem přetvořit tento pevný paprsek světla v živoucí výtvory. Vytvarovávají podlouhlé tvary a rýhují jejich povrch po obou stranách středové linie, aby následně mohli konce zrnek ozdobit diamanty a připevnit je na řetízky z „palmového stromu“ ze žlutého a bílého zlata, které si pohrávají s objemovými kompozicemi.

Od nejjednodušších až po nejsložitější, šperky s čistými liniemi zdobí kaskády zrnek, jež se jemně pohybují v rytmu hravé elegance.

Tváří kampaně Grain de Café, inspirované osobností a talentem Grace Kelly, jež je neodmyslitelně spjata s Francouzskou riviérou a zlatým věkem kinematografie, se stala americká herečka Elle Fanning.

Více z rubriky Klenoty

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.