Restaurace | 23.4.2024 | Jan Pešek

Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan

Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních talířů vyrobených dle této tradiční umělecké metody. Díky Kincugi získávají rozbité talíře nový život a do Artisanu přináší nový rozměr elegance, kreativity a udržitelnosti.

Kincugi je tradiční japonská technika opravy rozbitých keramických předmětů, jako jsou talíře nebo misky. Namísto skrývání nedokonalostí se jednotlivé praskliny slepují speciálním lepidlem v kombinaci se zlatým prachem. Tím vzniká nádherný a jedinečný vzor, který zdůrazňuje historii a unikátnost každého předmětu.

„Kincugi pro mě symbolizuje krásu, která se ukrývá v nedokonalostech. Díky této technice se každý talíř stává unikátem a vypráví svůj jedinečný příběh. Zároveň zdůrazňuje jejich nenapodobitelnost a připomíná hodnotu tradičních řemesel a dlouhověkosti. Místo vyhození poničených kousků se naše talíře stávají ještě cennějšími a přinášejí hostům jedinečný, takřka umělecký zážitek,“ říká David Rejhon, šéfkuchař restaurace The Artisan.

Tým Davida Rejhona se také věnuje vlastnoruční výrobě talířů, což odráží jejich zodpovědný přístup a smysl i pro sebemenší detail, kterému v Artisanu věnují velkou pozornost. Samotný proces výroby není jednoduchý a vyžaduje značné řemeslné dovednosti a úsilí. V kuchyni Davida Rejhona se proto s talíři zachází s patřičnou péčí a úctou.

Kincugi ale není jediným nástrojem udržitelnosti restaurace The Artisan. Vedle této metody sem patří také fermentace, zavařování, nakládání a sušení surovin, díky nimž restaurace dokáže eliminovat vzniklý bioodpad na minimum. Ze zeleninových a ovocných odřezků se tu vyrábí domácí octy, oleje a limonády, jako například domácí ocet z paprikových dužin, oleje ze stonků bylin nebo limonády ze švestkových či višňových pecek. Vedle odřezků restaurace využívá i vlastnoručně sesbírané suroviny, zavařuje jehličí a vyrábí jeřabinový kompot nebo bezové kapary. Dále si vyrábí domácí kombuchu či kefíry, peče kváskový chléb, staří maso z českého chovu, udí a griluje.

K podpoře udržitelnosti přispívá i nový kompostér, který dokáže přeměnit bioodpad na cenný kompost využitelný ke hnojení bylinek či zeleniny z vlastní produkce hotelu. Restaurace se může také pyšnit kultivátorem bylinek, kde se pěstují výhonky mimo jiné hořčice, pohanky, čočky či šťavelu; venkovním skleníkem a vlastními včelami na střeše pražského hotelu Marriott, které vyprodukují několik desítek kilogramů medu ročně. Používá se i k výrobě propolisové tinktury či domácího medového vína. Pro Rejhona a jeho tým je udržitelnost nejen slovem, ale každodenní praxí, která spojuje kulinářské umění s ohledem na naši planetu. Díky těmto iniciativám si hosté mohou užít nezapomenutelné chuťové dobrodružství už od první chvíle návštěvy restaurace The Artisan.

Související články
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz