Zahir Cosmetics / Průvodce českou kosmetikou

Jarní detox s rhassoulem od Zahiru

Jarní očistu prováděli už naši předci; postní doba zbavila tělo škodlivin, očistila mysl a připravila člověka na aktivní roční sezonu. Po únavné zimě, kdy naše pleť navíc trpěla pod rouškami a respirátory, bychom si podobný rituál měli dopřát i my. Skvělým pomocníkem nám bude rhassoul (nebo také ghassoul: z arabského slova ghassala – čistit). [caption id="attachment_55693" align="alignnone" width="1200"] Rhassoul – marocký jíl od české značky Zahir Cosmetics, 200 g za 297 Kč, zahir.cz[/caption] Marocký rhassoul je zjednodušeně jíl, který se usazoval před mnoha miliony let v moři na území dnešního pohoří Atlas. Po vytěžení se suší na slunci, až dosáhne požadované konzistence podobné prášku, který doslova překypuje stopovými prvky a minerálními látkami. Už ve starověkém Egyptě znali jeho léčivé vlastnosti a používali jej v medicíně i pro kosmetické účely. Rhassoul dokonale čistí pleť, zbavuje ji toxinů a navrací jí zdravý tonus. Použití je snadné, stačí prášek smíchat s vodou, ve které lehce nabobtná. Pokud máte sušší pleť, přidejte pár kapek svého oblíbeného pleje. Každému vyhovuje jiná konzistence. Řidší se hodí k oplachování, hutnější pasta má vlastnosti pleťové masky. Marocké ženy používají rhassoul ve formě mýdla, peelingu nebo obkladu na zmírnění ekzémů, pigmentových skvrn a jiných kožních problémů. Tradiční využití má také jako šampon, své téměř zázračné účinky prokáže na podrážděné a přecitlivělé vlasové pokožce nebo při nadměrném maštění vlasů. Vymytí husté jílové kaše zejména z dlouhých vlasů chvilku trvá, chce to trpělivost, odměnou jsou však lehce natužené, výrazně lesklé vlasy, a to stojí za to. Co rhassoul neumí: vyléčit lupénku. V kombinaci s černuchovým olejem ale dokáže zklidnit její ložiska a zmírnit nepříjemné svědění. Velmi účinný je u lehčích forem akné, tam zasahuje spolehlivě, rychle a skvěle.

Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné, modře kvetoucí bylince psal už Hippokrates, Avicena nebo významný renesanční lékař a botanik Mattioli. Semínka černuchy byla nalezena v Tutanchamonově hrobce a olej ke zkrášlení údajně používaly Kleopatra i Nefertiti. [caption id="attachment_55511" align="alignnone" width="1200"] Olejem z černuchy seté se můžete mazat od hlavy k patě, prospívá pleti, nehtům a vlasům.[/caption] Černucha setá (Nigella sativa), lidově také planý, černý či egyptský kmín, pochází z jižní a jihozápadní Asie. Její antibakteriální a antimykotické vlastnosti zná lidstvo přes 2000 let a v lidovém léčitelství má své místo dodnes, známý je například čaj na problémy s nadýmáním nebo trávením. Černucha také snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu, normalizuje hodnoty krevního cukru a pomáhá při kašli a dýchacích potížích. V indické a středovýchodní kuchyni bývá pro svou výraznou pikantní chuť součástí směsí koření, najdete ji v pečivu, sýrech i pokrmech z luštěnin. Zlatavý (někdy lehce nazelenalý) olej obsahuje přes sto důležitých vitamínů, minerálů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin. Jeho vůně je opět velmi specifická, výrazně pryskyřičná, lidé si ji na první přičichnutí buď zamilují, nebo navždy odmítnou. [caption id="attachment_55512" align="alignnone" width="1200"] 100% černuchový olej Zahir, 100 ml, 497 Kč, zahir.cz[/caption] Olej z černuchy seté zjemňuje a regeneruje pleť, stimuluje obnovu kožních buněk a je účinný v boji proti volným radikálům. Ocení ho zejména pleť aknózní, problematická a alergizující. Čínská a arabská medicína tradičně vyzdvihovaly nejen vnitřní užití černuchy, ale i její kosmetické účinky. [caption id="attachment_55513" align="alignnone" width="1200"] Černuchový olej obsahuje přes sto důležitých vitamínů, minerálů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin.[/caption] Olej při pravidelném používání zmírňuje projevy lupénky, akné, ekzému a dalších kožních problémů, stačí aplikovat jen několik kapek na navlhčená postižená místa a jemně rozetřít. Olej zabraňuje zánětům pokožky, urychluje hojení jizviček a oparů, eliminuje otok a svědivou reakci po hmyzím štípnutí. Nemilosrdně zatočí s počínajícími mykózami na kůži či nehtech, ve starších knihách je také tip na jeho použití po holení intimních partií, které potřebují dezinfikovat a zklidnit. V podstatě se jím můžete mazat od hlavy k patě, prospěje třepícím se lámavým nehtům nebo ve formě zábalu svědící vlasové pokožce s tvorbou lupů.

Jak si poprvé a naslepo vybrat tělový balzám Zahir

Někdo zastává názor, že přírodní kosmetika nemá být parfémovaná, jiný si na vůně naopak potrpí. Česká značka Zahir Cosmetics vyrábí čtyři tělové balzámy, každý ze stoprocentního marockého arganového oleje (za studena lisovaného) s velmi malým obsahem oleje esenciálního – jde o skutečně nepatrné množství 0,25 procenta. Balzámy jsou vyráběny z pečlivě vybraných surovin co nejšetrnější metodou, ale jak si vybrat ten pravý, když nemůžete přivonět? [caption id="attachment_55382" align="alignnone" width="1200"] Řada tělových balzámů z arganového za studena lisovaného oleje nejvyšší třídy. Balení ve skle 50 ml, od 318 Kč, zahir.cz[/caption] Ambra, důvěrně známá vůně z dětství Původně se ambra získávala ze zažívacího traktu vorvaňů, které člověk bohužel často lovil právě jen za tímto účelem. Po dlouhá staletí platila ambra za nejvzácnější a nejdražší vůni na světě, dnes už ji naštěstí umíme vyrobit synteticky a vorvani mohou pokojně brázdit oceány. Arganový tělový balzám Ambra je tedy parfemován synteticky, přesto doporučujeme puristům, kteří jinak vše syntetické odmítají, aby pro tentokrát udělali výjimku a vyzkoušeli ho. Ambra se obvykle stává „miláčkem“ na první přičichnutí, zákaznice Zahiru dokonce tvrdí, že jsou na ní závislé. Balzám s ambrou se hodí do chladnějšího počasí, protože navozuje pocit sladkého tepla. V Zahiru také od zákazníků často slýchají, že jim vůně ambry připomíná průhlednou růžovou gumu, v dětství vysoce ceněnou ozdobu každého školního penálu. Ano, i vy si na ni určitě pamatujete a možná i na to, jak jste do ní potají zkusili kousnout, abyste zjistili, jak chutná. Svěží verbena Svěží lehká citronová vůně vám svým optimismem zaručeně zvedne náladu. V aromaterapii se esenciální olej z verbeny používá především na utišení nervozity a neklidu. Prý také pomáhá zvýšit sebevědomí a nedostatek motivace, což sice není podloženo žádnými vědeckými studiemi, ale pro zajímavost to můžete otestovat na sobě a svých blízkých. Literatura uvádí, že olej z verbeny může mít fotosenzibilní účinky na pokožku. Pokud tedy máte tento problém (i když při tak nízké koncentraci je to nepravděpodobné), nepoužívejte balzám s verbenou několik hodin před sluněním. Zemité neroli Neroli rozhodně není prvoplánová líbivka. Esence pomerančových květů je totiž značně odlišná od vůně samotných pomerančů, nasládlá pouze lehce, více zemitá a s nahořklým podtónem. Symbolicky má vůně pomerančového květu vyjadřovat čistotu, nevinnost a ctnost, v některých kulturách je ale pomerančový květ symbolem plodnosti, tak si vyberte… Komplikovaný cedr Pokud neroli není vůní pro každého, co teprve cedr! To rozhodně není žádný mainstream! Obvykle ho buď rázně odmítnete, nebo se navždy zamilujete… Velmi charakteristická těžší, výrazná vůně se stopou pryskyřice, dřevitě drsná a zároveň sametově jemná, sladká i nahořklá, tajuplně složitá a zároveň jednoduše unisexová. Jestli máte rádi překvapení, nebojíte se experimentovat a jít proti proudu, bude to asi váš favorit.

Mercedes mezi přírodními oleji

Znáte opuncii, žlutě a červeně kvetoucí rostlinu z čeledi kaktusovitých obrostlou trny se zákeřnými háčky? Peče se z ní třeba nopálový chleba, plody se konzumují jako ovoce a její nasládlou chuť si můžete užít v čajích. A co teprve olej ze semínek! To je malý zázrak, s nímž pracuje česká značka Zahir Cosmetics. Z miniaturních semen plodů opuncie se lisuje vzácný olej plný minerálních látek, vitamínů, mastných kyselin a aminokyselin. Díky tomuto unikátnímu přírodnímu koktejlu je jedním z nejvzácnějších a nejdražších olejů na světě. Jeho výroba není zrovna jednoduchá, začíná to už samotným sběrem a zpracováním trnitých opuncií, přičemž na jeden litr oleje je zapotřebí zhruba 800 kilogramů plodů. Opuncii se daří mimo jiné v Maroku. Pěstují ji tam na plantážích a plody obvykle nechybějí v žádné místní tržnici. Často také narazíte na vysoké živé ploty z opuncií, které mají ryze praktickou funkci: žádný zloděj by se jimi určitě nechtěl prodírat! [caption id="attachment_55253" align="alignnone" width="1200"] Opunciové živé ploty v Maroku celkem účinně odrazují nezvané návštěvníky.[/caption] Marocký botox bez jehel a chemie Marocké ženy znají benefity opunciového pleje po staletí, hovoří o něm jako o přírodním botoxu nebo elixíru mládí. Opunciový olej má viditelné vypínací účinky, změkčuje drobné vrásky a pleť je po něm krásně hebká a vyživená. Pokud nanesete kapku opunciového oleje na kůži a rozetřete, poměrně rychle se vstřebá a nezanechá pocit mastnoty. Jeho vůně je lehká, ale specifická, a nemusí každému vyhovovat. Navíc se její intenzita – protože jde o „živou“ surovinu – může lišit, záleží na kvalitě sklizeného plodu. [caption id="attachment_55254" align="alignnone" width="1200"] Opunciový olej patří mezi nejdražší na světě. Už sběr plodů z trnitého kaktusu není nic snadného.[/caption] Jen na vlhkou pleť Olej je nejvhodnější k ošetření citlivých očních partií, nosoretních rýh, krku a dekoltu. Pomáhá zklidnit začervenalou pokožku, skvěle mírní nepříjemné následky přehnaného opalování. Redukuje kruhy pod očima, vyživuje pokožku, aniž by ji nadměrně zatěžoval, a jemně stahuje póry. Jeho snášenlivost je velmi dobrá a ocení ho všechny typy pleti, pro jeho liftingové vlastnosti zejména pleť suchá a zralá. [caption id="attachment_55255" align="alignnone" width="2280"] Zahir Cosmetics, opunciový olej v bio kvalitě, dárkové balení, 15 ml, 599 Kč, zahir.cz[/caption] Olej používejte vždy na vlhkou pokožku. Sám o sobě nemá hydratační schopnost jako krémy, ve kterých – laicky řečeno – musí olejovou a hydratační složku držet pohromadě konzervant. Pokud však olej nanesete na navlhčenou kůži, tekutinu v ní účinně „uzamkne“. Na pleti se pak vytvoří jemný ochranný film, který zabraňuje ztrátě vlhkosti. Bio opunciový olej od Zahir Cosmetics můžete také použít jako zbraň proti lámavosti a třepení nehtů, stačí vetřít malé množství do nehtových lůžek. Několik kapek oleje přidejte i do šampónu a denního a nočního krému.

Zahir Cosmetics: Marocká spojka

Biofyzik Miroslav Šporn si s manželkou a dcerou zamilovali Maroko, které jako turisté navštívili poprvé před patnácti lety. Africká země jim nabídla tepající města, hory, oceán, památky, skvělé jídlo a především… arganový olej, jemuž se říká tekuté zlato. Ten tu najdete skutečně „na každém rohu“. A tak to nějak začalo… Trvalo několik let než se myšlenka na krásnou pleť marockých žen a kosmetika, kterou si rodina vozila z Maroka pro sebe a své přátele, dostala do další fáze. „Postupně jsme se naučili rozeznávat kvalitu arganového oleje podle vůně a vstřebatelnosti od toho na tržnici, který někdy bývá ředěný například mandlovým či sezamovým olejem, až po ten nejkvalitnější, vylisovaný z nejlepších surovin. Navštěvovali jsme výrobce v malých fabričkách i velkých podnicích. Čichali jsme k esenciálním olejům, ptali se po recepturách a zkušenostech. Kromě obsahu jsme vymýšleli vlastní značku a design výrobků. Ty jsme pak testovali rovnou na lidech, nejprve na našich přátelích a známých, pak přišly na řadu testy laboratorní,“ vzpomíná Miroslav. Rodinná firma Zahir Cosmetics hledá v Maroku zajímavé suroviny a postupy, filozofií značky je minimalizmus, tradice a nejvyšší kvalita bez zbytečné chemie. Většina fází výroby probíhá v České republice. Překvapí vás někdy zákaznice svými požadavky? Jsou jejich představy o účincích přírodní kosmetiky reálné? Většina žen má jasno v tom, že okamžité zázraky nevyčaruje žádná kosmetika, ani ta přírodní. Občas se stane, že některé chtějí třeba „orgánový“ nebo „aragonový“ olej. Setkali jsme se i s maminkou, jejíž dcera měla akné, a když zjistila, že je naše kosmetika přírodní, prohlásila, že to určitě nechce, že prý dcera potřebuje „hlavně hodně té chemie“. Účinky přírodní kosmetiky jsou výborné, ale každá pleť má jiné požadavky, takže ze začátku to chce hledat a zkoušet. Kdo je váš profesní vzor, se kterým byste se chtěl seznámit a učit se od něj? Vždycky jsem měl moc rád botaniku, od dětství si dělám pro radost herbář a baví mě určovat a studovat rostliny a jejich účinky. Nejraději mám staré knihy, pořád pátrám v antikvariátech po dalších skvostech. Vzor asi žádný nemám, ale kdyby byl možný posun v čase, rád bych se setkal s botanikem Františkem Polívkou, jehož klíče k určování rostlin podle mne dosud nikdo nepřekonal. Do jaké země byste se jako majitelka firmy na přírodní kosmetiku chtěla podívat? A proč? Pokud jde o kosmetiku, každá země je něčím zajímavá. V jednu chvíli jsme dokonce přemýšleli, že firmu obohatíme o další linii, a to chorvatskou, protože na ostrově Hvar mají úžasné produkty z levandule a každoroční levandulový festival v městečku Velo Grablje je velkým zážitkem. Nicméně jsme se rozhodli, že prozatím zůstaneme u Maroka, protože má v kosmetice neuvěřitelné možnosti. A navíc je to opravdu moje srdcovka. Za co nelitujete utratit peníze, i když je to trochu marnivost? Nejsem marnivý, což se tedy nedá říct o manželce. Ale mám rád knihy, dobré jídlo, pití i návštěvu zajímavých míst. Úžasné bylo třeba noční stanování v marocké poušti. A když o tom tak přemýšlím, tak dobrý doutníček nakonec občas taky neuškodí… Ovlivnila covidová situace váš byznys k lepšímu, nebo horšímu? Covid zatím naštěstí prodej našich výrobků příliš neovlivnil, zákazníci se z kamenných prodejen přenesli víc do online prostoru. V současné době chystáme novinky, které bychom tento rok chtěli uvést na trh, ale zatím nechci nic prozrazovat.

Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz