Sociální sítě
Nahoru

Saunováním k lepšímu spánku

Na kvalitu spánku má vliv také váš zdravotní stav. Sauna vám uleví, pokud vás trápí potíže s dýchacími cestami, míváte bolesti hlavy a migrény nebo studené ruce a nohy. Funguje také jako analgetikum při některých typech bolestí svalů a kloubů. Navíc tělo celkově uvolní a zklidní. Jednoduše řečeno – sauna je pomocníkem, díky kterému se vaše tělo i mysl vyrovná se současnou hektickou dobou. A to je pro zdravý spánek opravdu velká pomoc.

Která sauna je nejlepší pro zdravý spánek?

Klid a ticho v sauně na závěr dne umožní urovnat si myšlenky, uvolnit se a odpočinout si. Během relaxace v teple navíc tělo produkuje endorfiny známé také jako hormony štěstí (podobně jako při sportování). Díky tomu se po saunování budete cítit uvolnění a v dobré náladě. Každá ze saun navodí po několika cyklech příjemnou únavu. Ideální poměr teploty i délky saunování a relaxace zajistí finská sauna. Častými příčinami nespavosti jsou stres, smutek a nejrůznější problémy, o kterých nemůžeme přestat přemýšlet.

Melatonin: Lék na nespavost, který si tělo vytváří samo

Kromě výše zmíněného má sauna ještě jeden způsob, jak výrazně zlepšit váš spánek. Pokaždé, když sedíte v sauně, začne se ve vašem těle tvořit hormon melatonin. Tento hormon reguluje rytmus vašeho těla i spánkový cyklus a tělo si ho běžně vytváří samo při spánku (nejvíce mezi 22. hodinou večerní a 03. hodinou ranní). Lékaři jej považují za nejlepší přirozený lék na nespavost. Navíc odpovídá i za kvalitu spánku – díky melatoninu se totiž budíme odpočinutí a svěží. Pokud tedy chcete usínat rychleji, sauna je tou správnou volbou. Opakované oteplování a ochlazování navíc vyžaduje výdej velkého množství energie. Kombinace melatoninu a příjemné únavy navodí spánek mnohem rychleji. Důležité je i správné načasování.

Jak vypadá jeden saunový cyklus?

Jeden saunový cyklus se skládá ze 3 fází. Samotné prohřátí v sauně je jen jednou z nich. Stejně důležité je také následné ochlazení a relaxace. Nezapomeňte, že odpočinkem v relaxační zóně byste měli strávit stejně dlouhou dobu jako nahříváním.

Aby mělo saunování pozitivní vliv na délku usínání a kvalitu spánku, dejte si poslední saunu asi 60–90 minut před spaním. Je to ideální načasování k tomu, aby hormon melatonin působil i po příchodu domů. Doma už nesviťte stropními světly, použijte pouze malou lampičku. Jasné a silné světlo totiž rychle snižuje hladinu melatoninu. Proto je klíčové usínat v zatemněné místnosti.

Pro zdravý spánek si dejte 4 saunové cykly

Přišli jste si do sauny právě pro zdravý a kvalitní spánek? Potom je pro vás ideální odpočinout si v celkem 4 saunových cyklech. Cítíte se unaveni už po druhém nebo třetím cyklu? Možná jste mezi jednotlivými cykly zapomněli pít. Dehydratovaný organizmus v sauně trpí (hlavně pokud jste nevypili dostatečné množství tekutin ani během dne). A právě dehydratace bývá často příčinou toho, že se lidé cítí příliš vyčerpaně i po méně než 3 cyklech.

Vyzkoušet sauny a další wellness můžete například na Dni otevřených dveří v saunovém a wellness showroomu společnosti SAUNASYSTEM v Praze 10 – Uhříněvsi, který se koná v pátek 23. a v sobotu 24. listopadu. Pro každého návštěvníka je  připravený zajímavý VOUCHER a vytříbený raut v podobě uzeného selátka či grilované kýty.

Návštěvníkům se představí nová kombinovanou sauna a unikátní designová vířivka STRATO 2.0. Doporučujeme zde vyzkoušet i další plně funkční wellness prvky:

● finskou saunu

● BIO saunu

● parní kabinu

● infrasaunu

● whirlpool

Více z rubriky Bydlení

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.