Sociální sítě
Nahoru

Abeceda Jana Albrechta

Český ambasador pro prémiový rum Zacapa je nejen neskutečně inspirativní člověk, ale také někdo, kdo své práci opravdu rozumí, miluje ji a dělá ji srdcem. Seznamte se s ním i jeho oblíbenými ultra prémiovými rumy prostřednictvím zcela netradičního rozhovoru, pěkně od A až do Z.

A JAKO ALBRECHT

Na svoje příjmení jsem náležitě hrdý. Sdílím ho nejen se svou rodinou, ale i rodiči, díky kterým jsem tím, čím jsem. Podporovali mě ve všech mých snech a nikdy nade mnou nezlomili hůl a to ani v době bouřlivé puberty.

B JAKO BOTRANOVI

Španělská rodina, která v Guatemale pozvedla výrobu rumu. V roce 1939 se totiž Botranovi rozhodli zavést jeho výrobu a stali se tak vůbec prvními guatemalskými výrobci. Dodnes jim vděčíme za značky Zacapa a Botran.

C JAKO CESTOVÁNÍ

Cestování je součástí mé práce, i velkým koníčkem. Právě proto, že jsem zažil i dobu, kdy jsme u nás cestovat nemohli, nesmírně si vážím toho, že dnes je to možné. Kdykoli se pak ocitnu v Karibiku, který je mou srdcovou destinací, vrací se do mě velká pokora – vidět, jak tam lidé žijí z mála a jak tvrdě pracují. Stres, který prožíváme v naší uspěchané době, se tam zcela smazává.

D JAKO DOUTNÍKY

Doslova změnily moje profesní zaměření, ale i způsob mého uvažování. Nejen, že mě nasměrovaly do Karibiku, ale naučily mě relaxovat a zcela se zklidnit. Věřím, že společné vychutnávání si dobrého doutníku lidi sbližuje mnohem více, než cokoli jiného.

E JAKO ERUPCE

Jsou dennodenním postrachem lidí ve většině karibských zemí, a přesto jsou k nim tamní obyvatelé tak pokorní. Díky vulkanické půdě jim totiž země dává to nejlepší – jedinečné o třídu lepší tabákové rostliny, kávovníky, kakaovníky i cukrovou třtinu – zdroj jejich obživy a přežití.

F JAKO FOTBAL

Sport mého mládí, na fotbalovém hřišti jsem více méně vyrůstal a i dnes se na zápasy dokážu koukat celé dny. Fotbal je zkrátka neodmyslitelná součást mého života.

G JAKO GUATEMALA

Země emocí, barev a neskutečně zajímavých lidí. Každý, kdo Guatemalu navštíví, propadne kouzlu její historie, kráse indiánských civilizací i hluboké atmosféře tamních měst. Tahle země je plná jedinečných kontrastů.

H JAKO HORY

Strašně rád utíkám s rodinou do hor načerpat novou energii a to jak v létě, tak i v zimě. Vyhledávám kontrast nadmořských výšek, neskutečně mě totiž baví vydávat energii při túrách nebo při lyžování.

CH JAKO CHUTĚ

Možnost hrát si s chutěmi mě vlastně baví celoživotně. Velmi rád vařím a proto mě vždy zajímalo, jak propojit chuť pokrmu například s doutníky nebo prémiovými destiláty. A baví mě to natolik, že o párování a netradičních kombinacích píši pravidelný sloupek i do našeho časopisu Warehouse.

I JAKO INVESTICE

Mám to štěstí, že se ve své práci potkám také s rumovými klenoty – Zacapa i ostatní prémiové brandy totiž občas přijdou na trh s úchvatnými limitovanými edicemi, které jsou veskrze brané jako příležitost pro opravdu dobrou investici.

J JAKO JAKUB A JIŘÍ

Dva nadšenci do prémiových destilátů. Díky Jakubu Janečkovi a Jiřímu Rabelovi – spolumajitelům společnosti Ultra Premium Brands – jsem tam, kde jsem. Brand ambassadorem pro rum Zacapa. Do smrti jim budu zavázaný za příležitosti, které mi dali.

K JAKO KARLÍN

Pro mě je tohle srdcová pražská čtvrť. Nejen, že tady mám kancelář, ale každý den vidím, jak od povodní tohle překrásné místo vzkvétá. Je to v podstatě můj druhý domov.

L JAKO LORENA

Jedinečně inspirativní žena, master blenderka rumů Zacapa Lorena Vasquez, mě zasvětila do tajů procesu vzniku jedněch z nejlepších rumů světa. Setkání s ní je pro mě dodnes nezapomenutelný zážitek – je tak nesmírně energická, vitální a skromná – chlapi z oboru se jí mohou jen klanět za práci, kterou v rumové kultuře odvádí.

M JAKO MANŽELKA

Jako správná fyzioterapeutka, udržuje moje žena Hanka v kondici po duševní i fyzické stránce celou naši rodinu. Jen díky ní a její nesmírné toleranci a obětavosti, mohu věnovat tolik času své práci a neustále se v ní rozvíjet. Vlastně bych jí chtěl touto cestou poděkovat, za to, že je!

N JAKO NIKARAGUA

Odsud pocházejí mé nejoblíbenější doutníky Perdomo. Návštěva fabriky, osobní setkání s majitelem značky Nickem Perdomem i možnost vidět proces výroby od tabákových listů až po balení do ručně vyráběných dřevěných krabiček, bylo pro mě zcela nezapomenutelné. Od té doby je pro mě každý jejich doutník klenotem.

O JAKO OBLAKA

Nejenže se rád dívám na nebe, ale vysoko nad oblaky zraje i legendární rum Zacapa. V Guatemale, zemi s tajemnou historií mayské kultury a v neuvěřitelně blahodárném klimatu vznikají rumové klenoty, kterým jsem propadl. Být tam, znamená dotknout se nebe!

P JAKO PETATE

Tahle ručně pletená ozdoba z palmového listí, objímá každou láhev Zacapa. Pradávný mayský symbol urozenosti posvěcený bohy kdysi chránil láhve s pitnou vodou před infekcemi a nákazou. Dnes existuje už jen sedm set rodin, které znají tajemství jeho pradávné výroby a proto je Zacapa ve spolupráci s UNESCO podporuje. Každým panákem Zacapy tak vlastně podporujete skomírající mayskou kulturu i vy.

R JAKO RUM

Moje druhé já, se kterým jsem v kontaktu 24 hodin denně ve všech jeho podobách od koktejlů až po nejunikátnější láhve. Občas totiž nalévám klientům rumy i ve snech :-)

S JAKO SYNOVÉ

Své manželce vděčím i za největší štěstí mého života – mé syny Františka a Antonína. Jejich narozením se mi změnil život k lepšímu, a i když jsem pracovně hodně vytížený, vždy se snažím, abych s nimi trávil dostatek času.

T JAKO TŘTINA

Tropická tráva – jedna z nejdravějších rostlin – nám dává všechno to krásné, co mě v mé práci obklopuje – panenský med, melasu, rum… Navíc je to plodina, která vydá to nejlepší pouze pokud se sklízí ručně, takže je vlastně i nositelem zdroje práce pro lidi, kteří by jinak žádnou práci neměli.

U JAKO ULTRA PREMIUM

Jasné označení kvality a zároveň i moje domovská firma, která dováží do Čech mnoho skvostů z oblasti prémiového alkoholu. Je to v podstatě moje pracovní rodina, jsou to lidé, které mám opravdu rád a všech si nesmírně vážím.

V JAKO VÝROBA

Hodiny a hodiny mluvím s klienty, barmany i odbornou veřejností o výrobních postupech od semínek, přes složení půdy, až po tradice a specifika procesů zrání a stále dostávám jedinou otázku – který rum je z hlediska výroby ten nejlepší? Na to odpovídám, každý má svou příležitost, temperament i typ gastronomie s jakou jej párovat :-)

W JAKO WAREHOUSE #1

Náš prostor, místo setkání s našimi klienty, jehož jméno symbolizuje naše cesty do destinací prémiového alkoholu – ‚warehousy’ jsou totiž celní sklady, ze kterých alkohol putoval za námi. Jsem za něj vděčný, je to naše zázemí a nejreprezentativnější místo, kde najdete všechny ty skvostné a cenné láhve.

Z JAKO ZÁKAZNÍCI

Mám to štěstí, že se z věrných zákazníků postupem let stali blízcí přátelé a dnes jsme jedna velká rumová rodina.

Více z rubriky Gastro

 • Baumhotel Kopfing: Zažijte přírodu na vlastní kůži

  Ticho lesa proti stresu každodenního života. Jedinečně navržené stromové hotely se nacházejí v srdci přírodního parku Baumkronenweg. Jen pár metrů nad...

  Marek Zelený17.7.2021
 • Novinky v oblacích. Romantická atrakce bude přímo u Vltavy

  Velké změny přináší letošní ročník Dinner in the Sky, série zážitků v podobě obědů či večeří podávaných až padesát metrů nad...

  Jan Pešek28.6.2021
 • Tátové si svůj den zaslouží! Věnujte jim perfektní dárek

  Před několika lety ještě zcela neznámý svátek, Den otců, proniká stále více do povědomí Čechů. Podle nezávislého průzkumu pro značku Diplomático...

  Marek Zelený18.6.2021
 • PRU58 lehce otevřelo

  Po předlouhých měsících se sen stal skutečností. Nejrozkvetlejší restaurace v pražských Holešovicích otevřela formou soft openingu 8.6.2021. Zatím se rozkoukává, ale...

  Jan Pešek17.6.2021
 • Mochi by MOTIKO: zmrzlinový kousek štěstí

  Všechny milovníky zmrzliny, studených dezertů a inovativních konceptů jistě potěší otevření prvního butikového stánku Mochi by Motiko v přízemí OC Nový...

  Jan Pešek17.6.2021
 • Lednice plná zážitků ve vinařství ANNOVINO

  Romantika, víno, pohoda. Oblíbená vinařská destinace Lednicko – Valtický areál připravila pro své návštěvníky parádní kolekci zážitků. Od romantické plavby lodí...

  Marek Zelený17.6.2021
 • Léto ovládne růžové víno

  Grilování s přáteli na zahradě či večeře s rodinou na prohřáté terase patří k zážitkům, kterých si dnes vážíme mnohem víc,...

  Marek Zelený17.6.2021
 • Prague Caviar Week za dveřmi

  Pravý kaviár bývá označován za černé zlato, a to nikoli bezdůvodně. Jeho cenu určuje nejen dostupnost, ale také rozdíly v kvalitě...

  Jan Pešek16.6.2021
 • Vzhůru na Rifugio Lavarella na pivo z vrcholků Dolomit

  Magnetem, z jehož vlivu, se nedá odtrhnout, jsou na jihotyrolské náhorní plošině Fanes okolní panoramata Dolomit. „Kdo sem přijde, nechce odejít…,“...

  Marek Zelený16.6.2021
Objevte naše časopisy
 • Topclass
  Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
 • Rezidence
  Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.