Nejrozšířenější a hlavní orientace, podle které můžeme rumy rozdělit, je dle výrobních tradic. Povídali jsme si s jedním z největších odborníků na rumy, který je zároveň českým ambasadorem pro prémiový rum Zacapa, Janem Albrechtem.
Co se týče párování rumů s jídlem, je to podobné jako u vína. Jemnější pokrmy doprovodí spíše mladší, lehčí a květnatější rumy. Naopak starší, intenzivnější a plné rumy musejí doplňovat nebo navázat na intenzivní jídlo. Rumy, které zrály v hodně do hloubky vypálených sudech, se pak hodí i k více kořeněnému a pálivému jídlu typu mexické, thajské či maďarské kuchyně.
Důležitou roli má míra sladkosti. Na tu může navázat slanost. U poslední limitované edice rumů Zacapa Limitada 2019, která dozrává v sudech po víně Moscatel, je mé doporučení doprovodit tuto jemnou květinovou chuť např. toustem s modrým sýrem typu gorgonzola.
Níže najdete nejen informace o jednotlivých druzích rumu, ale také tipy, které jídlo se k nim nejlépe hodí.
Rumy francouzského typu
Jsou označovány slovem „rhum“ (Martinik, Guadeloupe, Marie Galante). Jedná se o květnaté, jemné a spíše mladší rumy. Nazýváme je agricole rumy – tedy rumy vyrobené ze 100% šťávy cukrové třtiny. Jsou malosériové, unikátní a vyráběné pouze v období zafry, tedy sklizně cukrové třtiny.
Mám je rád v kombinaci s jemným jídlem, jemným doutníkem, samotné a v míšených drincích T-Punch a Sour. Ideální jsou k darům moře a rybám. A to hlavně ty v nestařené podobě, tedy bílé. Tuto krásnou zkušenost ale nemám, díky mé alergii právě na tyto pokrmy. Mám rád například rumy od společností Trois Rivieres a Neisson.
Rumy britského typu
Označené jako „rum“ (Jamajka, Barbados, Trinidad). Jsou plné, dřevité, intenzivní, nikdy sladké a tzv. tradiční, tedy vyrobené z melasy. Často mají vyšší procenta alkoholu.
Ideální jsou k intenzivnějším doutníkům, výrazněji kořeněné kuchyni či kávě, ale mohou mezi nimi být i velké chuťové rozdíly. Mám je rád v podobě koktejlů Old Fashioned, Dark and Stormy, Manhattan, Punch. Tuto kategorii pro mne reprezentují rumy z destilerií Appleton Estate, Worthy Park, Foursguere nebo Demerara Destillers.
Rumy španělského typu
Označovány jako „ron“ (Guatemala, Nikaragua, Panama, Venezuela). Jsou jemné, blendované, často nasládlé až sladké, většinou vyrobené z melasy či panenského medu z cukrové třtiny.
Jejich krása vynikne klidně se silnými doutníky, kterým snižují intenzitu svojí sladkostí. Hodí se též k pálivým a kořeněným pokrmům, ale zároveň i k jemným jídlům či steakům. Kombinovat je můžete i s kávou nebo dezerty. Jejich silná stránka se však projeví samostatným popíjením. Mám rád rumy Zacapa, Diplomatico, Millonario nebo Botran.
Další zajímavé tipy Jana Albrechta najdete také v novém vydání magazínu Top Class, které si od tohoto týdne můžete pořídit na stáncích, případně objednat přes e-shop.