Sociální sítě
Nahoru

Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen pro horolezce Nimsdaie Purju

Montblanc odstranil kyslík ze svých nejnovějších horolezeckých hodinek, aby je nový Mark Maker značky, Nimsdai Purja, mohl otestovat během svého nadcházejícího výstupu na Mount Everest.

Věnující se specializované výrobě časomír pro moderní objevitele, Montblanc uvádí do své řady 1858 Geosphere pokrokový chronografický strojek zbavený veškerého kyslíku.

Novinka Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen, vyrobená v limitovaném počtu 290 kusů, vychází vstříc průzkumníkům, kteří potřebují funkční výbavu i v těch nejdrsnějších podmínkách.

Vakuum uvnitř strojku nejenže eliminuje zamlžování, k němuž by mohlo docházet ve vysokých nadmořských polohách s velkými teplotními rozdíly, ale také zabraňuje oxidaci. S tímto atributem všechny součástky vydrží mnohem déle a poskytují přesnější měření času i v dlouhodobém horizontu užívání.

Ke každým hodinkám je přiložen certifikát potvrzující nulový obsah kyslíku ve strojku. Kromě toho jsou všechny modely řady Zero Oxygen vystaveny neúprosnému 500hodinovému testu v manufaktuře značky.

Montblanc však chtěl jít ještě o krok dál vysláním nových hodinek 1858 Geosphere 0 Oxygen LE290 na skutečnou horolezeckou expedici. Nikam jinam, než na nejvyšší horu světa, Mount Everest.

Ale kdo by se této výzvy ujal? Montblanc požádal přítele značky a legendárního horolezce Reinholda Messnera, který stál u zrodu předchozích řad hodinek Montblanc 1858 Geosphere, o doporučení vhodného kandidáta. Messner byl nejen jedním z prvních mužů, kteří v roce 1978 vystoupili na Mount Everest bez přídavného kyslíku, ale o dva roky později také vůbec prvním člověkem, který vystoupal na horu sám.

Messner bez zaváhání navrhnul Nimsdaie Purju, výjimečného horolezce a držitele Řádu britského impéria (MBE), který mu udělila královna Spojeného království Alžběta II. za mimořádné úspěchy dosažené v extrémním vysokohorském horolezectví.

Nimsdai se narodil v Nepálu a svou kariéru započal u armády. Nejdříve šest let strávil jako gurkha, příslušník britsko-indických armádních jednotek rekrutovaných v Nepálu, a poté deset let ve službách Special Boat Services (SBS), jedné z nejelitnějších vojenských jednotek britské armády specializující se na vodní operace.

O horolezectví se začal zajímat ve svém volném čase po výstupu do základního tábora Mount Everestu. Tento zážitek v něm podnítil vášeň, kterou později využil také na misích s horskou jednotkou SBS.

V roce 2019 opustil armádu, aby se mohl plně věnovat horolezectví v extrémních nadmořských výškách. Od té doby má na svém kontě nespočet rekordů, včetně několika nejrychlejších výstupů na nejvíce vrcholů v rámci jedné sezony, kdy za neuvěřitelných sedm měsíců pokořil čtrnáct nejvyšších osmitisícovek, čímž překonal dosavadní rekord trvající osm let.

V květnu 2022 podnikne Nimsdai expedici na vrchol Mount Everestu bez použití přídavného kyslíku a s hodinkami Montblanc 1858 Geosphere Chronograph 0 Oxygen LE290 na zápěstí, které nejenom že podstoupí zatěžkávací test, ale s Nimsdaiem také zažijí nezapomenutelnou cestu. Každý majitel hodinek z této limitované edice si tak každým pohlédnutím na zápěstí může připomenout, že nic není nemožné.

Kromě odstranění kyslíku z vnitřku pouzdra provedli hodináři společnosti Montblanc v rámci příprav na tuto náročnou expedici řadu technických vylepšení hodinek. V první řadě vybrali pro strojek specifické oleje zajišťující plynulý pohyb strojku při teplotách klesajících až k minus 50 °C, neboť přesnost měření času závisí na důkladném promazání jednotlivých komponentů strojku a Nimsdai si nemůže dovolit, aby jeho vybavení během cesty selhalo.

Dalším debutem řady Montblanc 1858 Geosphere je začlenění chronografu s funkcí zaznamenávání uplynulého času jednotlivých časových segmentů během cesty v horách. Nová komplikace je poháněna zbrusu novým automatickým chronografickým strojkem MB 29.27, který je vybaven centrální vteřinovou ručkou, 30minutovým dílčím sčítačem umístěným na pozici třetí hodiny a 60minutovým sčítačem na pozici deváté hodiny.

Tlačítko spouštějící/zastavující odpočet se nachází u druhé hodiny, zatímco tlačítko pro resetování u čtvrté. Hodinky disponují rovněž komplikací světového času zahrnující dva otočné klenuté glóby vyobrazující severní a jižní polokouli, stupnicí se čtyřiadvaceti časovými pásmy, indikátorem dne a noci a v neposlední řadě datumovkou.

Velmi lehké pouzdro o průměru 44 mm vyrobené z leštěného titanu ideálně zapadá do Nimsdaiovy profesionální výbavy, počítající s minimální hmotností. Obousměrná vroubkovaná keramická luneta se saténovou úpravou nese indikátory světových stran pomáhající udržovat orientaci na trase. Nelze opomenout pozoruhodný modrý ciferník vyvolávající pocit pohledu do hlubin skutečného ledovce. K dosažení tohoto úchvatného ledovcového efektu využili designéři téměř zapomenutou techniku gratté boisé.

Více z rubriky Celebrity

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.