Sociální sítě
Nahoru

Investice v těžkých dobách

Bitcoin je luxusní statek. V dobách dobrých ho lidé nakupují víc, v dobách špatných méně. Řečeno optikou aktuálního dění, když se ve velkém nakupují kolínka, nekupuje se bitcoin. Je evidentní, že bitcoin neroste v době krize, alespoň zatím, uvedl přední český ekonom Dominik Stroukal. Není tedy podle něj tím očekávaným digitálním zlatem, které v něm mnozí chtějí vidět. „Hodnota bitcoinu by vzrostla, kdyby se měl stát opravdu alternativní měnou a tradiční měny jako dolar by ztratily z nějakého důvodu na významu,“ uvedl Dominik Stroukal.

Bitcoin přesto za poslední týden zpevnil o čtvrtinu na téměř 6700 dolarů.

Od neděle nejznámější kryptoměna posílila o osm procent.

Zatím nejníže se letos Bitcoin obchodoval 13. března, kdy spadl až ke 4000 dolarům. Naopak dosavadní letošní maximu bylo 10 450 dolarů. Podle Stroukala také záleží na tom, jak se krize dotkne našich příjmů. To pak ovlivní chování investorů ve vztahu k bitcoinu. „Vlastnosti digitálního zlata, tedy růst v době krize, u bitcoinu můžeme pozorovat i teď, ale nejde to změnit hned. Bude to chvíli trvat, než se stane bezpečným přístavem, jako je tomu u zlata. Nevěřím na revoluce, nemůžeme čekat, že se to stane letos,“ uvedl Stroukal. „U vývoje ceny bitcoinu v rámci současné krize je stejně jako u zlata potřeba sledovat dlouhodobý horizont. Zlato jako bezpečný přístav také někdy v krizích padalo, hodnota bitcoinu ještě minulý týden klesala také, i když se čekalo, že by nyní mohla naopak růst. K čemuž ale teď zřejmě pozvolna dochází,“ uvedl šéf bitstock.com Martin Stránský.

I když například při kyperské krizi, kdy nešla vybírat hotovost z bank, bitcoin rostl. Tato kryptoměna ještě ale nezažila velkou krizi, takže se těžko predikuje vývoj její hodnoty. Aktuální krize související s šířením viru Covid-19 může být prvním velkým indikátorem chování bitcoinu v opravdu těžkých časech,“ řekl Martin Stránský. Pokud by se nedařilo dolaru, mohl by jít bitcoin nahoru, kdyby lidé přestali věřit penězům celkově, uvedl Stroukal. To se ale podle něj neděje, lidé zatím nebudou hledat alternativu současnému finančnímu systému, i na pozadí současné krize způsobené šířením koronaviru.

Nové peníze z půjček po pobídkách centrálních bank můžou ve výsledku pomoci i bitcoinu. Kdyby přišla avizovaná krize nyní a začalo by padat HDP, bitcoinu to podle Stroukala spíš uškodí. Otázka je, co udělá halving (nástroj proti devalvaci bitcoinů). Centrální banky mají velkou roli, otázka je zda si po korona krizi udrží pozici. Jejich zásah na podporu ekonomik by bitcoinu mohl pomoct růst. „Jak se říká, panika by se tím mohla opět překlopit v chamtivost,“ dodal Martin Stránský.

Důležitou kapitolou je také institucionální poptávka po bitcoinu. Ta podle Stránského reálně existuje, ale je to z části důsledkem marketingových snah vypadat moderně. Mít bitcoin v portfoliu je pro řadu lidí, firem a institucí statusová záležitost. Bitcoin v době krize podle něj nezahrál očekávanou roli a nezačal růst. U jeho hodnoty podle Stráského rozhoduje spekulace, poptávka a nabídka, a často jde o nějakou mimořádnou akci na burze, kdy cena roste. „Věnujeme se klientům, kteří se pro bitcoin a naše služby rozhodli sami. Chceme pro ně být první volbou díky našemu servisu a důvěře, proto čekáme, že naši klienti budou v krizi bitcoin držet, neprodávat a důvěřovat nám. Brzy může nastat situace, kdy se bitcoinem bude platit,“ dodal Martin Stránský.

Více z rubriky Investice

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.