Sociální sítě
Nahoru

Toyota představila další vývoj konceptu sportovního vozu FT-Se

Toyota představuje bezemisní dvoumístný koncept čistého elektromobilu FT-Se, který je atraktivní představou možné budoucnosti vysoce výkonných sportovních vozů.

Koncept FT-Se, do nějž se promítají bohaté zkušenosti týmu TOYOTA GAZOO Racing v rámci snahy vyrábět automobily prostřednictvím účasti v motoristickém sportu, je vizí dalšího vývoje.

Toyota FT-Se (‚Future Toyota Sports electric‘) je konceptem vysoce výkonného vozu v klimaticky neutrální éře. Pyšní se podmanivě elegantní a hladkou siluetou, typickou pro čistokrevné dvoumístné sportovní vozy, pod níž se ukrývá nová generace čistého elektrického pohonu.

Kompaktní výška pouhých 1220 mm dává vzpomenout na klasické sportovní vozy minulosti, zatímco šířka 1895 mm propůjčuje konceptu rozhodný postoj, k němuž přispívá nejmodernější design přídě v kombinaci hladkých křivek a agresivních linek. Elegantní silueta o délce 4380 mm poutá pozornost aerodynamickými liniemi, výraznými lichoběžníkovitými tvary a nepřehlédnutelným zadním spoilerem.

Kokpit příští generace nabízí intuitivní ovládání a ještě více pohlcující požitek z jízdy díky nízkému profilu přístrojového panelu ve prospěch co nejlepšího výhledu z vozidla. Nově řešené vycpávky chrání kolena řidiče a spolujezdce před otlaky vlivem vysokých sil příčného zrychlení, ať již za jízdy na běžných silnicích, nebo v přirozeném teritoriu FT-Se, kterým jsou závodní okruhy.

Díky pokroku v oblasti elektrifikace a inteligentních technologií mohla Toyota navázat na směr naznačený již v roce 2021, kdy byl odhalen první sportovní koncept v rámci firemní vize bateriového elektromobilu. Vyšší stabilita, lepší ovládání a aerodynamické vlastnosti jdou ruku v ruce s odezvou a ničím neředěnou radostí z vysoce výkonného elektrického pohonu nové generace.

Důležitým aspektem jsou nejnovější baterie s nízkou výškou a vysokou hustotou energie, díky nimž FT-Se posouvá stávající hranice jízdních schopností. Tyto technologie v kombinaci se zmenšováním rozměrů a snižováním hmotnosti komponent (včetně elektromotoru, převodovky a jednotky klimatizace) otevírají nové možnosti ve zlepšování typických vlastností sportovních vozů, jako například stability v zatáčkách, agilního ovládání a sebejistého brzdění.

FT-Se díky své koncepci umožňuje další vývoj prostřednictvím softwarových aktualizací a dalších řešení, která mají odrážet řidičův životní styl a individuální hodnoty prostřednictvím přizpůsobování a praktických funkcí pro hladké ovládání. Toyota je přesvědčena, že mobilita budoucnosti nebude spočívat v pouhém poskytování fyzických dopravních prostředků, které se mají stát lifestylovým partnerem. Koncept FT-Se je vizí toho, jak by se čistě elektrické sportovní vozy mohly stát zcela jedinečným vozidlem schopným rozproudit krev v žilách a vypěstovat dlouhodobé emocionální spojení.

Koncept FT-Se Toyota poprvé prezentovala v Tokiu na Japonské přehlídce mobility 2023 společně s konceptem čistě elektrického SUV nové generace s označením FT-3e. Obě vozidla jsou reprezentanty budoucnosti proměněné elektrifikací a inteligencí, která jde nad rámec poskytování fyzických dopravních prostředků a zkoumá nové hodnoty a zkušenosti.

Více z rubriky Supersporty

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.