Sociální sítě
Nahoru

Speciální edice PRIM ORLÍK 2020 připomíná sto let československé vlajky

Novoměstská společnost ELTON hodinářská, jediný český výrobce hodinek PRIM, představuje další letošní novinku. Speciální edice PRIM ORLÍK 2020 je věnována české vlajce, která se jako symbol nové československé republiky začala používat přesně před 100 lety.

V letošním roce slavíme sté výročí vzniku československé, později české státní vlajky v současné podobě. ELTON hodinářská, jako ryze česká společnost, se rozhodla připomenout toto výročí speciální edicí ikonického modelu ORLÍK. Charakteristický design ozvláštnila promyšlená symbolika s citlivě zakomponovanými detaily. Nerezová luneta je ve své první čtvrtině vykryta keramikou (HyCeram) v barvách trikolory a decentně tak upozorňuje na hlavní inspiraci edice – českou vlajku. Ta zdobí i korunku, která je rovněž vytvořena za použití HyCeram. Na datumovém věnci je červeně zvýrazněno číslo 20, jako symbolika letopočtů 1920–2020, ostatní čísla jsou standardně bílá.

Vůbec poprvé má model ORLÍK leštěno-broušené pouzdro, které původně ryze sportovním hodinkám dodává mimořádně elegantní vzhled. Hodinky jsou osazeny in-house strojkem PRIM kal. 98.01 s automatickým nátahem. Na rotoru jsou vyznačeny letopočty 1920–2020, strojek zdobí piktogram Novoměstských oblouků a monogram hodináře, který strojek sestavil.

Hodinky doplňuje ručně šitý kožený řemínek od Brašnářství Tlustý s nerezovou sponou, na které je vyrytý piktogram Novoměstských oblouků. Speciální číslovaná edice bude v prodeji do konce roku 2020 a následně bude série uzavřena.

Československá vlajka, v podobě jak ji známe, se začala používat na jaře roku 1920. Předtím plnil funkci státní vlajky bíločervený zemský symbol Čech. Tato forma však nebyla příliš vhodná, jednak z důvodu, že nezohledňovala Slovensko jako součást republiky a také proto, že bílá a červená barva jsou používány hned dvěma sousedními zeměmi (Polskem a Rakouskem). Návrhů vlajky vzniklo několik desítek, uvažovalo se také o vložení různých symbolů, jako byl kalich, lev nebo kotva. Nakonec však největší podporu získal jednoduchý a zároveň nezaměnitelný design koncipisty státního archivu Jaroslava Kursy. Bílý a červený pruh s modrým klínem, který na původním návrhu z roku 1919 dosahoval jen do třetiny vlajky, později byl však protažen až do poloviny její délky. V této podobě byla nová československá vlajka 30. března 1920 schválena Národním shromážděním.

Zajímavostí je, že Jaroslav Kursa byl na dlouhá léta o autorství vlajky připraven akademickým malířem Jaroslavem Jarešem. Ten využil Kursovy nepřítomnosti v době soutěže a návrh si přivlastnil. Teprve v roce 2007 se podařilo České vexilologické společnosti dokázat skutečné Kursovo autorství československé vlajky.

Barvám naší vlajky je připisována nejrůznější symbolika. Bílá může znamenat svobodu nebo čistotu, červená krev, prolitou v boji za svobodu republiky a její obranu. Historicky barvy pocházejí z původního královského praporu (bikolory), kde červená je barvou pole štítu (královského znaku) a bílý pruh odkazuje na stříbrného českého lva. Modrý klín je nejčastěji vykládán jako symbol slovenských hor, někdy také jako odraz modré oblohy.

Více z rubriky Hodinky

Objevte naše časopisy
  • Topclass
    Snový magazín ze světa vybraného luxusu pro všechny, kteří si umějí užívat života ve stylu Dolce Vita a milují krásné věci.
  • Rezidence
    Nejprestižnější český titul o bydlení s více než 10letou existencí na českém trhu. Uvádí trendy a produkty na poli bydlení až po jedinečné počiny designérů a architektů.